Aplikacje mobilne – na jakim telefonie nie będą działały?

Smartfony to urządzenia, z których korzystamy codziennie. Często zastępują nam komputery stacjonarne. Jednocześnie ich systemy i podzespoły starzeją się bardzo szybko. Jest to szczególnie widoczne po ciągłych aktualizacjach ich oprogramowania. Wiąże się z tym jeszcze jeden problem – po kilku latach, na naszym smartfonie nie będą działały aplikacje mobilne. Czym to jest spowodowane? Sprawdźmy.

Na samym początku warto zastanowić się chwilę czym jest tzw. smartfon. Gdybyśmy mieli to tłumaczyć bezpośrednio z języka angielskiego wyszłoby nam mniej więcej: „mądry telefon”. Czy takie określenie oddaje istotę rzeczy? Absolutnie nie. Urządzenia, które większość z nas ma w tej chwili w rękach lub przynajmniej w kieszeni, są bardzo zaawansowanymi, małymi komputerami, z dodatkową funkcją dzwonienia. Pamiętacie, artykuł w którym pisaliśmy o tym, jak zabezpieczyć komputer przed niebezpieczeństwem ze strony cyberprzestępców? Smartfony to dokładnie takie same maszyny, działające na podobnych, choć zminiaturyzowanych podzespołach. Co więcej, stosunkowo nowe modele mają większą moc obliczeniową niż kilkuletni komputer.

Wielka moc to wielka odpowiedzialność. To zdanie wzięte z popkultury sprawdza się również w przypadku smartfonów. Jeżeli macie pod ręką swoje urządzenie włączcie je i spójrzcie, jak wygląda jego interfejs. Jest to w zasadzie odwzorowanie interfejsu komputera na znacznie mniejszym ekranie. Mamy foldery, pulpit, kosz, przeglądarkę internetową oraz… wirusy, niebezpieczne oprogramowanie czyli wszystkie zagrożenia, które mogą nas spotkać podczas pracy na komputerze.

Aktualny system to bezpieczny system

W artykule dotyczącym bezpiecznej pracy z komputerem pisaliśmy już o tym. Jednym z najważniejszych elementów dbania o bezpieczeństwo jest regularne aktualizowanie zarówno systemu, jak i używanych aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa. W przypadku smartfonów jest dokładnie tak samo. Warto uświadomić sobie, że pierwsza wersja najpopularniejszego systemu na telefony czyli Androida wyszła w 2007 roku, czyli od tego czasu minęło już 27 lat. Od tego czasu smartfony zmieniły się znacząco, zyskały możliwości takie, jak obsługa bankowości internetowych czy płacenia poprzez system NFC. Wraz z ewolucją możliwości smartfonów zainteresowali się nimi cyberprzestępcy i zaczęli sprawdzać możliwości systemów, które zarządzały urządzeniami. Każde kolejne wydanie popularnych systemów zawierało poprawki nie tylko interfejsów i dodatkowe opcje, ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Identycznie rzecz wygląda w przypadku aplikacji instalowanych na naszych telefonach. Każde kolejne wydanie zawiera w sobie nie tylko usprawnienia użytkowe. Uszczelnia też słabsze punkty, przez które cyberprzestępcy mogliby nas zaatakować. Aplikacje mobilne zawierające szczególnie wrażliwe dane w tym te bankowe najczęściej wraz z wprowadzeniem aktualizacji dają swoim użytkownikom czas na zainstalowanie łatki. Ci którzy tego nie zrobią w założonym czasie, zobaczą na swoim ekranie komunikat, że jeżeli nadal chcą korzystać z aplikacji muszą ją zaktualizować.

Mam starszy system, czy aplikacje mobilne będą działać?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Jak już wspominaliśmy wcześniej, wszystko w zasadzie rozbija się o kwestie bezpieczeństwa. Dobrą praktyką stosowaną przez firmy i instytucje tworzące oprogramowanie jest działanie aplikacji przynajmniej na 3 wersjach systemów wstecz. Obecnie najnowszą wersją oprogramowania telefonu 13 to aplikacja powinna działać bez problemu na telefonach wyposażonych w oprogramowanie w wersjach 12, 11 i 10. Te wytyczne łączą się ze wsparciem stosowanym przez producentów telefonów. Kupując nowe urządzenie warto sprawdzić ile lat wsparcia oprogramowania deklaruje ich producent. Jedna z największych i najpopularniejszych marek na rynku oferuje 4 lata wsparcia, jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania i dodatkowy rok, jeśli chodzi o łatki bezpieczeństwa.

Przejdźmy teraz do rzeczy najtrudniejszej. Co, jeśli mamy aparat wyposażony w system w wersji niższej i dlaczego niektóre aplikacje mobilne nie będą chciały na nim działać. Przede wszystkim wynika to ze wspomnianych wcześniej ograniczeń bezpieczeństwa. Jeśli system w wersji powiedzmy 6 nie jest już wspierany, to ewentualne wykryte niebezpieczeństwa nie zostaną naprawione. Tym samym, producent wystawiając wersję na taki system naraża swoich użytkowników.

Kiedy kupić nowy smartfon?

Jeśli posiadamy smartfona z oprogramowaniem Android w wersji 6 lub niższej, lub iOS w wersji 13 lub niższej warto zastanowić się nad jego wymianą. Szczególnie jeśli chcemy korzystać na nim z aplikacji bankowych. To inwestycja, która uchroni nas przed niebezpieczeństwami związanymi z lukami bezpieczeństwa w starszych systemach.

Mamy nadzieję, że po naszym artykule zaczniecie traktować swoje telefony z należytym szacunkiem. Te małe urządzenia mają kilkaset większą wydajność niż te, które były zamontowane w statku kosmicznym Apollo 11, który zawiózł człowieka na księżyc.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x