Wszystkiego Bezpiecznego – nie daj się oszukać!

bezpieczne zakupy w internecie

Nadszedł znowu ten czas, na każdym kroku słyszymy „Last Christmas” a na naszych telefonach i komputerach lądują tony maili, sms-ów i reklam zachęcających do zakupów. Ale zanim kompletnie roztopicie się w świątecznej atmosferze poznajcie kilka dobrych patentów na bezpieczne zakupy w internecie.

Jeśli to czytasz, to z dużym prawdopodobieństwem należysz do grupy około 90% Polaków, którzy przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku dokonali zakupów w sklepie internetowym. Szczególnie popularne jest to w okresie okołoświątecznym. Żeby uniknąć ścisku w sklepach decydujemy się na zakup prezentów dla najbliższych w sklepach internetowych. Niestety oprócz przyciągających oko promocji, grudzień to również czas wzmożonych łowów cyberprzestępców, którzy zyskują na rozpraszającym czujność zabieganiu.

Bezpieczne zakupy – jak nie dać się oszukać

Wiele osób, jako główną przyczynę zakupów w internecie, obok wygody, podaje niższą cenę. Szczególnie wyczuleni jesteśmy na wszelkiego rodzaju promocje i okazje. To właśnie one stały się podstawową bronią cyberprzestępców. Jeśli zauważycie bardzo drogi, markowy zegarek w cenie znacznie niższej niż ta sklepowa, zastanówcie się trzy razy nad jego zakupem. Oferty takie bardzo często połączone są z licznikiem pokazującym ilość pozostałych sztuk lub odliczającym czas do zakończenia promocji. Wszystkie te sztuczki mają na celu rozproszenie naszej czujności i impulsywny zakup. Jeżeli jakiś sklep oferuje Wam Rolexa za 200 zł pod warunkiem zakupu w ciągu 5 minut, kliknijcie w krzyżyk i zamknijcie okno.

Zanim dokonacie wymarzonego zakupu warto dokładnie sprawdzić opinie o sklepie. Jak zrobić to najprościej? Cóż, oceny lub opinie na stronie sklepu można łatwo zmanipulować lub dopisać. My polecamy wejście na stronę Google i wpisanie nazwy sklepu z dodanym wyrażeniem „opinie” a następnie staranne ich przejrzenie. Bardzo często możemy w taki sposób znaleźć ostrzeżenie o oszustwie.

Kolejnym patentem, wykorzystywanym szczególnie przed Świętami są z pozoru dobrze wyglądające sklepy oferujące markowe przedmioty takie jak ubrania czy kosmetyki. Ich szata graficzna i opisy są dopracowane i budzą zaufanie. Bardzo często ceny towarów są atrakcyjne i zachęcają do robienia zakupów. Sklepy takie reklamują się na popularnych serwisach społecznościowych. Nie dajcie się jednak zwieść. Jeżeli spotkacie się z takim przypadkiem, warto sprawdzić lokalizację sklepu klikając kontakt na stronie internetowej lub sprawdzić w wyszukiwarce Google. Jeżeli znajduje się poza granicami Polski zastanówcie się nad zakupem. W przypadku otrzymania towaru niskiej jakości lub podrobionego będziemy mieli duże problemy ze zwrotem pieniędzy.

Sprawdzaj płatności!

Cyberprzestępcy bardzo często atakują przy dokonywaniu płatności w sklepach internetowych. Wachlarz możliwości jest tutaj szeroki, od wpłaty na prywatne konto aż po fałszywą bramkę płatności. Musimy pamiętać, że jeżeli którykolwiek z elementów strony płatności budzi naszą wątpliwość nie warto ryzykować. Jakie rzeczy warto sprawdzić robiąc bezpieczne zakupy?

  • protokół bezpieczeństwa – upewnij się, że w adresie przy http widnieje literka s. Jeżeli jej brakuje oznacza to, że nasze dane nie są chronione protokołem bezpieczeństwa. Tym samym są widoczne dla innych użytkowników sieci
  • adres strony – takie pomyłki zdarzają się często, jeśli wyszukujemy strony za pomocą Google, chwila nieuwagi i możemy kliknąć w stronę, która jest łudząco podobna do poszukiwanej przez nas. Różni się najczęściej jedną literką np. zamiast popularnego serwisu Allegro.pl będzie to Alegro.pl.
  • przelew na prywatne konto – płatności w sklepach internetowych realizujmy za pomocą bramek płatności. Gwarantują one ochronę naszych środków. Jeżeli sklep zachęca nas do przelewu na prywatne konto, zrezygnujmy z zakupu. Nie chodzi tutaj tylko o oszustwo, ale również o kwestię późniejszych reklamacji lub wymiany przedmiotów
  • certyfikaty strony – w przeglądarce internetowej możemy łatwo sprawdzić, czy strona z której korzystamy jest odpowiednio zabezpieczona. Wystarczy kliknąć na kłódeczkę obok adresu. W wyświetlonym menu oprócz certyfikatu możemy sprawdzić również jakie dane zbiera o nas strona.

W internecie warto płacić naszą kartą wirtualną, która zawiera pakiet dodatkowych ubezpieczeń, chroniących Wasze zakupy.

Zagrożenia to nie tylko e-commerce

Poza wzmożonymi działaniami w sferze zakupów internetowych, cyberprzestępcy podpinają się również pod usługi mające z nimi związek, jak choćby usługi kurierskie. Jeśli dostaliście SMS o treści podobnej do tej – Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 2,50. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy o uregulowanie należności i podanym linkiem, nie klikajcie w niego. Z dużym prawdopodobieństwem jest to próba wyłudzenia danych do konta. W innych wariantach może to być dostawca gazu, prądu lub Wasz bank. Powtarzającym się motywem jest dopłata oraz klikalny link w sms-ie.

Ścisk w galeriach handlowych i przy bankomatach to również doskonała okazja do podejrzenia Waszego numeru PIN. Starajcie się wybierać go tak, żeby inne osoby nie mogły go podejrzeć.

Bezpieczeństwo zaczyna się od nas, oprócz rad z artykułu zachęcamy również do śledzenia komunikatów bezpieczeństwa dostępnych na naszej stronie internetowej. Dzięki temu będziecie zawsze o krok przed przestępcami, a wiedza jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa środków na koncie.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x