Co to są płatności mobilne

Płatności mobilne

Co to jest Blik, jak działają Google Pay i Apple Pay, jak płacić zegarkiem z Garmin Pay, za co zapłacę z Autopay. Przeczytaj czym się charakteryzują te płatności mobilne.

Czy dziś jeszcze ktoś nie wie co to są płatności mobilne? Niektórzy uznają, że nie, bo przecież rzesze ludzi z nich korzystają każdego dnia. A jednak, jeśli zapytamy, to umieją wytłumaczyć czym są i jak działają? Spróbujmy to zrobić.

Płatności mobilne, nazywane również e-płatnościami czy m-płatnościami umożliwiają nie tylko bezgotówkowy zakup różnych przedmiotów i usług, ale także przekazywanie środków między rachunkami. Te płatności bezgotówkowe, dokonywane są przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego (smartfon, tablet, smartwatch) za pomocą technologii mobilnych, takich jak np. SMS, NFC, USSD, WAP. Konieczna jest też łączność z siecią telekomunikacyjną (GSM czy Internet). Przekładając to na prosty język, najczęściej są to płatności telefonem, tabletem lub zegarkiem – bezpieczne, wygodne i nowoczesne.

Dwie kategorie płatności mobilnych

  • Płatności zdalne – to połączenie między telefonem komórkowym a serwerem za pomocą wiadomości Premium SMS lub Internetu.
  • Płatności zbliżeniowe – w technologii NFC (fale radiowe wykorzystywane do wymiany danych na odległość kilku centymetrów). Karty płatnicze lub telefony z NFC zbliża się do terminala, dzięki czemu odbywa się połączenie i transfer danych. Dla transakcji nie przekraczających 100 zł nie ma potrzeby wprowadzania kodu PIN.

W przypadku telefonów konieczna jest aplikacja wykorzystująca opisaną technologię np. Wallet.

Metody i rodzaje płatności mobilnych

Kto nie słyszał o BLIKu

BLIK umożliwia szybki przelew na rachunek bankowy, płatność za zakupy i usługi, te stacjonarnie i internetowe, a nawet wypłatę gotówki z bankomatu. Wystarczy telefon z aplikacją naszego banku, która generuje specjalny kod, którym autoryzujemy płatności. Pamiętajmy tylko, że kod jest ważny tylko 2 minuty. Umożliwia też wykonywanie przelewów bez konieczności wpisywania numeru konta! Wystarczy podać w aplikacji mobilnej Banku numer telefonu odbiorcy i potwierdzić transakcję, tak jak potwierdzamy każdą inną operację. Dzięki temu, już po chwili, odbiorca ma pieniądze na koncie. Rozwiązanie z przelewem Bank Pocztowy planuje wprowadzić wkrótce, ale płatności można dokonywać już dziś.

Dla kogo Google Pay

Masz kartę do konta i telefon z Androidem – docenisz Google Pay. Google Pay to elektroniczny portfel, do którego podpinamy nasze karty płatnicze. Aplikacja musi być zainstalowana na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym z aktywnym modułem NFC. Płacąc z Google Pay do terminala zbliżamy telefon, a nie kartę, ergo, nie musimy jej nosić przy sobie.

Dla kogo Apple Pay

Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych użytkownikom iPhonów, iPadów, Apple Watchów i MacBooków. Do aplikacji możemy przypisać wszystkie posiadane przez nas karty płatnicze. Transakcje mobilne z Apple Pay na telefonie dodatkowo możemy potwierdzać odciskiem palca (Touch ID) lub Face ID, co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy i zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych płatności.

Dla kogo Garmin Pay

Jeżeli nawet telefon Ci ciąży, wybierz zegarek Garmin, który pozwala płacić za zakupy za pomocą Garmin Pay. Aktywni mogą tak zapłacić za zakupy np. na plaży czy podczas treningu. Potrzebujemy telefonu, ale tylko do instalacji aplikacji Garmin Connect Mobile, która działa na systemie Android i na iOS. Potem łączymy zegarek z aplikacją i dodajemy nasze karty oraz tworzymy 4-cyfrowy PIN, do portfela Garmin. Korzystanie z płatności mobilnej Garmin Pay jest bardzo proste. W przypadku pierwszej płatności wybieramy opcję cyfrowego portfela i podajemy numer PIN. Od tego momentu mamy 60 sekund na przyłożenie zegarka do terminala płatniczego w celu dokonania płatności. Przez kolejne 24 godziny od tej transakcji kolejnych nie będziemy musieli zatwierdzać PIN-em. Cyfrowy portfel jest aktywny, dopóki zegarek znajduje się na naszej ręce i mierzy nasze tętno.

Za co zapłacę z Autopay

Autopay to aplikacja w bankowości mobilnej banku, w której rejestrujesz swój pojazd oraz wskazujesz nr konta z którego mają być pobierane opłaty za przejazdy autostradami. Potem podróże stają się proste i przyjemne. Wybierasz na autostradzie specjalnie oznakowane bramki z kamerami, które rozpoznają Twój pojazd po numerze tablicy rejestracyjnej i szlaban podniesie się automatycznie. Ty nie czekasz w kolejce do bramki, by dokonać płatności. Płatność za przejazd zostanie pobrana automatycznie po przekroczeniu bramki ze wskazanego konta, a potwierdzenie płatności lub fakturę znajdziesz w aplikacji.

Wypłata z bankomatu zegarkiem lub telefonem

Z tych bankomatów, które umożliwiają wypłaty zbliżeniowe, bez problemu wypłacisz pieniądze bez konieczności umieszczania w bankomacie karty. Powyżej opisane płatności mobilne (Blik, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay) umożliwiają Ci wypłacanie z bankomatu zbliżeniowo, za pomocą telefonu lub zegarka. Więcej na ten temat napiszemy w oddzielnym artykule.

Z pewnością płatności mobilne są wygodniejsze, szybsze i bardzo przyjazne dla użytkownika, dzięki czemu powoli zastępują zarówno gotówkę, jak i klasyczne karty płatnicze.

Wypróbuj płatności mobilne z Bankiem Pocztowym 😊

5 1 głosować
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x
()
x