Dla kogo konto osobiste i czy warto je zakładać?

Konto osobiste zapewnia wygodę i spokój

Co to jest konto osobiste i czy to jest to samo co rachunek bankowy? Co daje posiadanie rachunku i ile trzeba ukończyć lat, by mieć własne konto w banku? W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Konto bankowe, zwane inaczej rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym lub ROR-em to rodzaj elektronicznej skarbonki dedykowanej dla osób fizycznych – czyli dla każdego z nas. Konto jest podstawowym produktem bankowym, wykorzystywanym do gromadzenia środków finansowych i przeprowadzania podstawowych, codziennych rozliczeń pieniężnych. Konta prowadzone są przez banki na podstawie umowy o prowadzenie rachunku.

Jaki bank wybrać? To, gdzie najlepiej założyć konto zależy od wielu czynników i od Twoich preferencji. Na pewno zastanawiasz się jakie konto bankowe wybrać. Który bank oferuje usługi dla Ciebie istotne. Czy bank odpowiada na Twoje potrzeby. Ważny też jest aspekt, gdzie założyć konto np. czy możesz założyć konto w banku przez internet czy też musisz to zrobić stacjonarnie.

Ile kont można mieć w banku?

Nie istnieją żadne ograniczenia co do liczby kont, jakie może posiadać jeden właściciel. ROR może być prowadzony na rzecz każdej osoby posiadającej pełną zdolność prawną (w przypadku braku zdolności do czynności prawnych posiadacza rachunku umowę zawiera jego przedstawiciel ustawowy). Minimalny wiek niezbędny do samodzielnego dysponowania rachunkiem to ukończone 13 lat (ograniczona zdolność do czynności prawnych).

Zgromadzone na koncie pieniądze mogą być oprocentowane, choć w obecnych czasach jest to raczej niespotykane. 

Dlaczego warto mieć konto osobiste

Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę. Zgromadzonych pieniędzy w banku nikt nie ukradnie i są one gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (o tym napiszę  przy następnej okazji). Nasze pieniądze nie potrzebują sejfów, portmonetek, skarbonek czy schowków – są elektronicznym zapisem przechowywanym w systemach informatycznych banku.

Do naszego konta (ROR) mamy dostęp przez 24 godziny na dobę, niemalże z każdego miejsca na świecie. A to oznacza, że możemy zarządzać naszymi finansami, kiedy tylko chcemy.

Kiedy i jak założyć konto osobiste w banku

Bank Pocztowy proponuje swoim Klientom trzy warianty rachunków, dostosowane do wieku posiadacza.

– osoby młode (od 13 roku życia) mogą skorzystać z bezwarunkowo bezpłatnego Konta w Porządku Start,

– osoby dorosłe mogą założyć Konto w Porządku wraz z kartą płatniczą – wtedy ROR będzie prowadzony za darmo,

– Seniorzy natomiast mogą wybrać dla siebie Konto w Porządku Plus. Rachunek także będzie darmowy o ile zostanie do niego wydana karta płatnicza lub będzie on zasilany świadczeniem z ZUS.

Banki umożliwiają otwieranie rachunków zarówno stacjonarnie w swoich placówkach, jak i zdalnie. Tu możliwości jest wiele: przez kuriera, z wykorzystaniem weryfikacji na przelew, z weryfikacją poprzez biometrię, z zatwierdzaniem umowy przez SMS. Jak założyć konto w Banku Pocztowym? Oczywiście w każdej z placówek Banku lub Poczty Polskiej S.A., ale też bez wychodzenia z domu: poprzez stronę internetową z możliwością podpisania umowy za pośrednictwem kuriera.

Co daje posiadanie konta w banku

Każdy wymienionych powyżej rachunków umożliwia:

– wygodne i szybkie wpłaty i wypłaty gotówkowe w dowolnej placówce Banku Pocztowego czy Poczty Polskiej,

– bezpłatne wypłaty w bankomatów Planet Cash czy PKO BP przy użyciu karty płatniczej wydanej do konta,

– dostępne tylko w Banku Pocztowym dostarczenie gotówki z konta przez listonosza pod wskazany adres,

– realizację zleceń przelewu, poleceń zapłaty czy płatności stałych,

– ustanowienie pełnomocnictwa do dysponowania środkami,

oraz wiele, wiele innych udogodnień i przywilejów o których będziemy pisali w kolejnych cyklach.

Tak więc, rachunek w banku warto posiadać, bez względu na wiek.

3 2 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x