Jak działają oszuści zapraszający na darmowy pokaz garnków?

pokaz garnków i działania oszustów

Popularne, darmowe pokazy handlowe w dalszym ciągu przyciągają bardzo wiele osób. Kuszą nie tylko atrakcyjnymi sprzętami, które będą „za darmo” i „bez zobowiązań” prezentowane, ale także darmowym poczęstunkiem, konkursami, nagrodami. Czy każdy pokaz garnków, telewizorów czy sprzętu medycznego to próba oszustwa? Przeczytaj, jak działają oszuści na tego typu pokazach.

Zaczęło się od pokazów garnków. Być może dla niektórych, szczególnie młodych ludzi, zabrzmi to jak bajka, ale już dawno temu oszuści opracowali metodę wabienia swoich potencjalnych ofiar na darmowe pokazy bardzo drogich i nowoczesnych garnków. Pokazy te cieszyły się dużą popularnością. Zapraszani goście czuli się nie tylko wyróżnieni, że mogą uczestniczyć w takim spotkaniu, ale i bezpieczni, bo pokaz był urządzany w przestrzeni publicznej, dla wielu osób, no i był… „darmowy”.

Ponieważ najczęściej na takie pokazy dawały się zaprosić osoby starsze – mające czas na takie wydarzenia, z czasem garnki zastąpiono pokazami sprzętów medycznych, leczniczych materacy, poduszek ortopedycznych itp. Oszuści badając potencjał rynku konsumenckiego z czasem zaczęli urządzać pokazy telewizorów i najnowszych sprzętów RTV i AGD. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i móc oszukać więcej osób.

Jak działa oszust, by zwabić nas na „pokaz garnków”

Indywidualne zaproszenie przez telefon

Zaczyna się niepozornie. Odbieramy telefon, czasem też znajdujemy list (kopertę z zaproszeniem) w skrzynce na listy. Przez telefon miła osoba zaprasza nas na darmowy pokaz garnków lub np. najnowszego telewizora czy atrakcyjnego sprzętu AGD. Na tym pokazie będziemy mieć wyjątkową szansę obejrzenia, jak działa ten prezentowany telewizor i bez zobowiązań poznać jego atuty. Oczywiście, tylko dla chętnych, będzie też możliwość kupienia go w bardzo atrakcyjnej cenie, a może nawet wygrania go w konkursie. Prawda, że brzmi atrakcyjnie? Wszystko „za darmo” i bez konieczności kupna.

Masz szansę odwiedzić atrakcyjne miejsce

Aby podnieść wartość całego wydarzenie, oszuści organizują te pokazy w atrakcyjnych lokalizacjach. Często są to eleganckie sale konferencyjne w hotelach czy centrach szkoleniowych. Znamy te miejsca, nigdy tam nie byliśmy. Mamy wreszcie szansę je obejrzeć i poczuć się wyjątkowo.

Darmowy obiad, poczęstunek, upominki, konkursy

Perspektywa wygranej w konkursie, otrzymania darmowego upominku, zjedzenia darmowego poczęstunku – to bez wątpienia są silne bodźce, którymi oszuści zachęcają nas do przyjścia na pokaz. Wszystko „za darmo” i bez zobowiązań

Jak nie dać się nabrać oszustom?

Aby uniknąć wszelkich zagrożeń, najbezpieczniej po prostu odmówić udziału w takim pokazie. A jeśli rozmówca, mimo naszej odmowy, nadal usilnie przekonuje nas, że powinniśmy przyjąć zaproszenie, nie bójmy się zakończyć rozmowy. Jeśli jednak ciekawość bierze górę, warto wiedzieć na co jesteśmy narażeni w trakcie takich pokazów. Ta wiedza, może nas ochronić przed byciem oszukanym lub narażonym na zakup sprzętu po nawet dziesięciokrotnie zawyżonej cenie.

Co jeśli już pójdziemy na „pokaz garnków”?

Ciekawość wygrała? Warto pamiętać, że samo pójście na pokaz nie generuje żadnych zobowiązań. Na tym etapie powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Oszuści często posługują się starą psychologiczną metodą tzw. „regułą wzajemności”. Jest to jedna z pierwszych zasad, które poznajemy już na etapie wczesnego dzieciństwa. Polega ona na tym, że jeżeli ktoś coś nam podaruje, czy to prezent czy przysługę, będziemy próbowali mu się odwdzięczyć. W naszym przypadku mamy poczęstunek i prezent. Obie te rzeczy, mogą spowodować, że kierując się regułą wzajemności, będziemy chcieli coś kupić, żeby zadośćuczynić organizatorom pokazu.

Pamiętaj, nie musisz niczego kupować!

Nie miejmy wyrzutów sumienia, że wychodzimy z pokazu bez kupienia oferowanego po zawyżonej cenie sprzętu. Oszuści nie mieliby skrupułów, by narazić nas na straty finansowe, kiedy już udałoby im się uzyskać nasz podpis na umowie kupna.

Niczego nie podpisuj i nie podawaj swoich danych

I tu następna ważna, a nawet najważniejsza zasada – niczego nie podpisujemy na takich pokazach! Pamiętajmy, że oszuści są pomysłowi, mogą próbować uzyskać nasz podpis na przykład pod pozorem uzyskania zgodny na udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Nie dajmy się oszukać. Nie przekazujmy naszych danych osobowych, nawet jeśli organizatorzy będą nas o nie prosili pod pozorem zaproszenia na kolejne spotkania. Chrońmy nasze dane, zanim ktoś je wykorzysta.

Nie zapraszaj oszustów do swojego domu

Ostatnia ważna sprawa – nie zapraszaj ludzi z pokazów do swojego domu w celu sfinalizowania umowy kupna. Nawet jeśli oferują Ci pomoc – podwiezienie do domu, by pomóc Ci przewieść zakupiony na pokazie sprzęt lub wygrane w konkursie przedmioty. Dlaczego nie wolno ich zapraszać do domu? Po pierwsze – są to obcy ludzie. Po drugie – przestępcy zrobią dużo, by nakłonić Cię do podpisania umowy kupna właśnie w Twoim domu, bo w ten sposób omijają zapisy prawne, które chronią konsumenta. Otóż prawo stanowi, że umowy dotyczące usług finansowych (kredytowanie, zakup w ratach) nie mogą być zawierane podczas pokazów lub wycieczek. Ale, jeśli taka umowa zostaje zawarta po pokazie, w naszym miejscu zamieszkania, do którego zaprosimy oszustów, to taka umowa jest ważna i nakłada na nas zobowiązanie finansowe.

Co jeśli kupiłem drogi sprzęt na pokazie

Zdarza się, że Pan lub Pani na pokazie okazali się na tyle mili i przekonywujący, że lekką ręką podpisaliśmy umowę, której wartość, jak się okazało później, jest mocno zawyżona i naraża nas na ogromne koszty. Co teraz? Podpisaliśmy umowę na zakup w ratach, to trzeba teraz spłacać? A czy są inne możliwości?

Oczywiście, od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (czyli np. przez internet) możemy odstąpić w terminie 14 dni od daty jej zawarcia. Koszt zwrotu ponosi wtedy konsument – czyli kupujący, natomiast sam zwrot powinien odbyć się na piśmie za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli chcemy towar reklamować, zasady pozostają takie same, jak w przypadku zwrotu w sklepach stacjonarnych. To bardzo ważne, ponieważ nie obowiązuje tutaj zasada zwrotu bez podania przyczyny, jak w przypadku umów kupna zawieranych przez internet.

Ale co w przypadku kupna sprzętu „na pokazie” lub po pokazie w naszym domu?

Jeżeli mamy podejrzenie, że zostaliśmy oszukani, wprowadzenie w błąd i nakłonieni do podpisania niekorzystnej umowy, pomóc nam może Miejski Rzecznik Praw Konsumentów lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Warto to zgłosić jak najszybciej.

W przypadku uzyskania naszego podpisu na umowie kupna podstępem lub bez naszej wyraźnej zgody, warto też taki fakt szybko zgłosić na Policję (112).

Złota zasada ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami

Istnieje tylko jedna, w 100% pewna metoda ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami oferującymi swoje towary na pokazach i spotkaniach. A jest nią… nieuczęszczanie na tego typu wydarzenia. Dzięki temu ochronimy się przed osobami, które próbują nas wykorzystać finansowo, poprzez podsuwanie nam przedmiotów i usług, których po prostu nie potrzebujemy.

Więcej o tym, jak działają oszuści na tego typu pokazach oraz jakie nam – konsumentom przysługują prawa, dowiesz się z naszego webinaru dla Cyberdojrzałych. Zapraszamy do oglądania i śledzenia kolejnych prelekcji o bezpieczeństwie.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x