Już 25 września 2024 r. w Warszawie będzie miało miejsce ważne wydarzenie. Ważne dla osób, którym wiedza o tym, jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom, nie jest obojętna. Mowa o II Konferencji dla Cyberdojrzałych, podczas której eksperci podzielą się praktyczną wiedzą na temat zapobiegania różnym formom oszustw. Wystąpi też gość specjalny.
Tegoroczna konferencja jest kolejnym bezpłatnym wydarzeniem programu edukacyjno-społecznego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, którego organizatorem jest Bank Pocztowy, a partnerem Komenda Stołeczna Policji. Program ma na celu przeciwdziałanie oszustwom finansowym. Konferencja poświęcona będzie tematom istotnym, bo dotyczącym naszego wspólnego bezpieczeństwa w cyfrowym świecie, ale także w codziennych, na pozór błahych sytuacjach.
Warto rozmawiać o bezpieczeństwie
Z badań zleconych przez Bank Pocztowy w 2023 roku wynika, że aż 42% osób powyżej 40 roku życia spotkało się z próbą oszustwa finansowego, a u 7% próba ta była udana. Ponad połowa wszystkich respondentów zadeklarowała, że każdy bez względu na wiek może paść ofiarą oszustwa „na dopłatę do paczki” (56%) oraz „na sprzedaż na popularnym portalu zakupowym” (52%). Aż 94% badanych uważa, że osoby powyżej 60. roku życia są najczęstszymi ofiarami oszustw „na wnuczka”. Dlatego tak ważne jest szerzenie praktycznej wiedzy na temat metod, jakimi posługują się oszuści oraz sposobów, jak uniknąć ataku z ich strony.
O czym będzie Konferencja dla Cyberdojrzałych
Jakie tematy będą omawiane podczas tegorocznej konferencji? Eksperci z Banku Pocztowego oraz Komendy Stołecznej Policji przybliżą temat popularnych metod oszustw: na pracownika Banku (spoofing), na „miłość” (oszustwo nigeryjskie), „na BLIKa” (wyłudzenie kodu BLIK). Opowiedzą, jakie zabezpieczenia stosują banki, by ochronić nas przed tzw. praniem brudnych pieniędzy. Wyjaśnią, jak rozpoznać tzw. oszustwo inwestycyjne. Doradzą, jak w praktyce chronić nasze dane osobowe, by osoby niepowołane nie wykorzystały ich np. do zaciągnięcia w naszym imieniu kredytu lub innych zobowiązań.
Konferencja będzie też okazją do rozmowy z ekspertami przy kawie i wspólnego dzielenia się wiedzą oraz własnymi doświadczeniami dotyczącymi przypadków podobnych zagrożeń. Na wydarzeniu będzie też obecny Adam Małysz – ambasador Banku Pocztowego, który opowie o swoich doświadczeniach i przemyśleniach dotyczących bezpieczeństwa.
Zapisy na bezpłatną konferencję
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy online na wydarzenie. Prosty formularz zgłoszeniowy na wydarzenie od 1 września br. jest dostępny na stronie www.pocztowy.pl/cyberdojrzali. Zachęcamy do zapisów. Na stronie programu znajdują są także darmowe webinary z ekspertami na temat cyberbezpieczeństwa – warto je obejrzeć.
II Konferencja dla Cyberdojrzałych odbędzie się 25 września 2024 r., w Warszawie, w Hotelu Sofitel Warszawa Victoria, mieszczącym się przy ul. Królewskiej 11. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00.
Czekamy na Was, Cyberdojrzali. Do zobaczenia na konferencji!