Dla kogo kredyt termomodernizacyjny?

blok po termomodernizacji

Czym jest kredyt termomodernizacyjny? Kto może się o niego ubiegać? Na co można przeznaczyć środki z kredytu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

W ostatnich miesiącach właściciele nieruchomości coraz częściej stają przed problemem wysokich kosztów ogrzewania lokali oraz części wspólnych budynku. Przyczyn należy szukać w bieżącej trudnej sytuacji ekonomiczno-politycznej, na którą wpływ mają m.in. konsekwencje konfliktu zbrojnego w Ukrainie czy światowy kryzys klimatyczny. Rozwiązaniem może być przeprowadzenie termomodernizacji budynku, która pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności zużywanej energii do ogrzewania nieruchomości.

Naprzeciw potrzebom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w zakresie finansowania nakładów na termomodernizację wychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), poprzez wdrożony program TERMO. W ramach tego programu, BGK oferuje premię termomodernizacyjną z opcją grantu termomodernizacyjnego, premię remontową i inne instrumenty wsparcia np. grant OZE. Bank Pocztowy ściśle współpracuje z BGK przy realizacji zadań z programu TERMO.

Co to jest kredyt termomodernizacyjny

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt termomodernizacyjny to dobre źródło finansowania inwestycji termomodernizacyjnych. Jednym z warunków otrzymania kredytu jest sfinansowanie części lub całości kosztów inwestycji kredytem bankowym. Kredyt z premią BGK udzielany jest na podstawie sporządzonego dla budynku należącego do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej audytu energetycznego lub audytu remontowego.

W Banku Pocztowym można zaciągnąć kredyt termomodernizacyjny z długim okresem kredytowania (maksymalnie do 240 m-cy), na korzystnych warunkach cenowych i z indywidualnie uzgodnionym zabezpieczeniem nawet do 100% kosztów inwestycji.

Dla kogo jest ten kredyt

Kredyt termomodernizacyjny to oferta dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych.

Na jaki cel można go przeznaczyć

Kredyt termomodernizacyjny można przeznaczyć m.in. na finansowanie inwestycji w zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania czy podgrzewania wody w budynku. Środki z kredytu mogą też finansować wymianę źródeł energii na źródła odnawialne czy wzmocnienie budynku wielkopłytowego.

Kredyt termomodernizacyjny z premią remontową można przeznaczyć na realizację przedsięwzięć remontowych związanych z termomodernizacją.

Dlaczego warto go wziąć

W przypadku premii termomodernizacyjnej, wysokość premii BGK to 26% dla kosztów prac termomodernizacyjnych. Dodatkowo, jeśli nastąpi zakup lub modernizacja instalacji odnawialnych źródeł energii, wówczas premia wyniesie 31%. Z kolei premia remontowa to 25% kosztów prac.

Przy premii termomodernizacyjnej dostępna jest opcja grantu termomodernizacyjnego na poprawę efektywności energetycznej budynku w wysokości 10% kosztów netto przedsięwzięcia. W przypadku wykonania wzmocnienia budynku wielkopłytowego przysługuje dodatkowe wsparcie w wysokości 50% kosztów tych prac. Premia jest przeznaczona na spłatę zaciągniętego kredytu.

Jak wnioskować o kredyt termomodernizacyjny

Wniosek o kredyt termomodernizacyjny można złożyć u doradcy w Placówce Banku Pocztowego.

O czym jeszcze warto wiedzieć

BGK oferuje również grant OZE. Grant realizowany jest jako zwrot 50% nakładów poniesionych na realizację inwestycji związanych z instalacją lub modernizacyjną odnawialnych źródeł energii. Na finansowanie takich przedsięwzięć Bank Pocztowy przygotował ofertę kredytu remontowo-budowalnego.

Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą. Wyjaśni on wszelkie kwestie związane z uzyskaniem kredytu dla wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni mieszkaniowej w Banku Pocztowym.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x