Konkurs – kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?

Chłopiec patrzy w teleskop - konkurs

Fundacja Warszawski Instytut Bankowości daje uczniom okazję puścić wodze fantazji i wziąć udział w konkursie „Mój wymarzony zawód przyszłości”. Poznaj zasady i zgłoś swoją pracę na konkurs. Atrakcyjne nagrody czekają.

Nasi przodkowie pisali o urządzeniach wielkości puderniczki do których będziemy mówić. Marzyli też o pojazdach, które przez wiele dni będą mogły pokonywać morskie głębiny bez wynurzania się na powierzchnię. Ich śmiałe futurystyczne wizje okazały się dla nas przyziemnie realne. Dziś z kolei media lubią powtarzać tezę, że zastąpią nas roboty. Istotnie, jeśli rozejrzymy się to robot skasuje nasze zakupy, poda jedzenie w restauracji czy zrobi hot doga. Ale czy jest to dla nas zagrożenie czy też wielka szansa? Wszelkie prognozy mówią o tym, że duża część zawodów, które nas dzisiaj otaczają zniknie. Czy to przez procesy automatyzacyjne czy też zwyczajnie nie będą już potrzebne, z powodu zmian w ludzkich przyzwyczajeniach.

Twój zawód jeszcze nie istnieje

Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym bądź młodsze, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że zawód, w którym będą pracowały nie został jeszcze wymyślony. Zawody te będą skupiać się na bardzo wąskiej specjalizacji. Może to być artysta recyklingu, który będzie projektował ekologiczne przedmioty codziennego użytku wykonane z odpadów. Również e-grabaż, który po śmierci osoby uprzątnie jej materiały w mediach społecznościowych, na kontach mailowych oraz zadba o jej upamiętnienie. Brzmi nieprawdopodobnie? Jednak są to zawody wynikające z przemian społecznych, które możemy oglądać praktycznie na żywo.

W cenie będą też zajęcia już dzisiaj uznawane za lukratywne, jak programista, analityk czy grafik. Przejdą one jednak gruntowną przemianę spowodowaną coraz większą obecnością w naszym życiu sztucznej inteligencji (AI). To właśnie ona będzie odpowiedzialna, za największą rewolucję na rynku pracy, ułatwiając naszą codzienność a jednocześnie wymagając od nas umiejętności takiego komunikowania się z maszyną, żeby przynosiła nam ona pożądane wyniki czy treści.

Nowe zawody to nowe umiejętności

Wielu z czytających ma pewnie teraz w głowie pytanie „jakież to niezwykłe umiejętności trzeba będzie posiadać, żeby pracować w tych nowych zawodach”. Odpowiedź może wielu zaskoczyć. Nowe zawody to po prostu dostosowanie rzeczywistości do zmieniającego się świata. Umiejętności, które będą wymagane do ich wykonywanie, nie odbiegają od tych, które trzeba posiadać dzisiaj. Przede wszystkim zawody przyszłości postawią na kompetencje cyfrowe. Jednak nie będzie to umiejętność obsługi konkretnych programów ale raczej szybkie i celowe wyszukiwanie, umiejętność znajdowania nieszablonowych rozwiązań, komunikacji, krytycznego myślenia oraz oceniania źródeł według ich przydatności.

Cenne będą też zdolności matematyczne, bo spora część zawodów będzie zawierała elementy programowania. Zarówno obliczeniowe, jak i logiczne. Do tego umiejętności komunikacyjne i zespołowe. Prawda, że nie brzmi to strasznie?

Opowiedz o swoim wymarzonym nowym zawodzie!

Dla wszystkich młodych ludzi, którzy już teraz myślą o tym jak będzie wyglądała w przyszłości ich praca zawodowa, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości przygotowała konkurs „Mój wymarzony zawód przyszłości”.

Zasady konkursu są proste:

  • Zapoznaj się z lekcją „Klucz do sukcesu czy wymóg codzienności – o kompetencjach cyfrowych i zawodach przyszłości”.
  • Na podstawie wiedzy zdobytej z lekcji, przygotuj krótki tekst (max. 1500 znaków ze spacjami) opisujący Twój wymarzony zawód przyszłości.
  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy do konkursu.
  • Prześlij pracę wraz z formularzem na adres e-mail konkursu.

Do wygrania są 3 tablety, 3 zegarki sportowe, 4 roczne dostępy do platformy Legimi oraz 5 bonów o wartości 200 zł do Empiku.

Dla kogo jest konkurs?

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs trwa od 31.01.2023 r. od godziny 8:00 do 06.03.2023 r. do godziny 23:59.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdziesz tutaj oraz na stronie wartobezgotowkowo.pl i w regulaminie konkursu.

Powodzenia!

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x