Porównanie kart – jak wybrać kartę płatniczą

którą kartę wybrać

Banków na rynku mamy wiele, jeszcze więcej kart płatniczych, bo rzadko który ma do zaoferowania tylko jedną. Jak się nie zgubić w tym gąszczu ofert? Jak wybierać? Podpowiadamy – oto porównanie kart.

Jak już wcześniej pisaliśmy na blogu, karta musi odpowiadać naszym preferencjom płatniczym i przyzwyczajeniom. Jak do takiej analizy podejść metodycznie i na co zwrócić uwagę? Tu z pomocą mogą przyjść porównania ofert. Trzeba jednak przyjąć kilka kryteriów, które są dla nas istotne i spojrzeć na kartę płatniczą z punktu widzenia tych kryteriów.

W sieci pojawiają się różne porównania. Czasem odpowiadają na nasze potrzeby, czasem nawet pozwalamy się im prowadzić. Tymczasem może dla nas być ważne coś innego, niż zostało wskazane w takiej porównywarce. W tym przypadku warto patrzeć krytycznie i dodawać swoje uwarunkowania. Warto też pamiętać, że w tego rodzaju porównywarkach zestawione są wybrane karty z oferty banków. Bank może mieć ich więcej do zaprezentowania.

Bank Pocztowy posiada w ofercie stałej trzy różne karty płatnicze, a cyklicznie udostępnia też czwartą. Jak je wybierać? Poniżej zestawienie najważniejszych cech kart, aby łatwiej było podjąć decyzję, z którą będzie nam bardziej po drodze.

Porównanie kart debetowych

Pierwsze kryterium wyboru – jaka to karta i dla kogo została przygotowana

Bank Pocztowy oferuje do wyboru produkty dla:

 • realizujących głównie zakupy przez internet i zbliżeniowo – karta wirtualna, dostępna od ręki, bez formy fizycznej,
 • ceniących bezpieczeństwo, nowinki technologiczne i innowacyjne rozwiązania – biometryczna, z uwierzytelnieniem przez odcisk palca,
 • poszukujących klasycznej, tradycyjnej karty do konta – z logo Poczty Polskiej, codzienna karta, ale pozwala zbierać punkty na nagrody,
 • zainteresowanych pomaganiem osobom potrzebującym – karta Caritas, karta, dzięki której każdy zakup przekłada się na dobry uczynek.

Następne kryterium – bezpieczeństwo

W Banku Pocztowym:

 • wszystkie karty w standardzie bezpieczeństwa mają ochronę chargeback oraz potwierdzanie transakcji internetowych z 3DSecure
 • dodatkowo kart wirtualnej, ze względu na bark formy fizycznej, nie można zgubić i nie można jej ukraść z portfela,
 • karty biometrycznej nikt po za właścicielem nie użyje, przy transakcjach zbliżeniowych na każdą kwotę wymagany jest odcisk palca,
 • karta wirtualna i biometryczna, dodatkowo oferują pakiet ubezpieczeń zakupów online, to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie, warto je mieć, szczególnie że jest bezpłatne.

Kolejne kryterium – koszty karty

Tu Bank Pocztowy też daje możliwość wyboru, co ważniejsze – miesięczny stały koszt czy np. szersza sieć bezpłatnych bankomatów

 • wszystkie karty poza wirtualną oferują bezpłatny cash back,
 • wszystkie oferują bezpłatne wypłaty w bankomatach PlanetCash i PKO BP. Dodatkowo karty biometryczna i wirtualna umożliwiają bezpłatne wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie (oczywiście karta wirtualna zbliżeniowo). Dla pozostałych kart to koszt rzędu 1-2 zł (kraj i teren EOG),
 • kolejna istotna różnica to opłata miesięczna za obsługę karty. Przy kartach z logo Poczty Polskiej i Caritas z opłaty można być zwolnionym, ze względu na wiek lub za transakcyjność kartą. W przypadku braku zwolnienia, taka karta kosztuje 6,99 zł/miesiąc. Pozostałe dwie karty mają stałą opłatę miesięczną: wirtualna 4,99 zł, biometryczna 9,99 zł.

Usługi dodatkowe – wcale nie mniej istotne

Trzy karty z oferty Banku Pocztowego mają Program Bezcenne Chwile (wirtualna, biometryczna i z logo Poczty Polskiej). W tym Programie punkty na nagrody zbieramy w tle standardowego jej używania – to bardzo wygodne rozwiązanie. Karta Caritas wspiera inny Program – Caritas „Uratuję Cię”. Tu cel zbierania punktów jest inny – robimy to dla kogoś, nie dla siebie.

Dwie karty (wirtualna i biometryczna) dodatkowo oferują jeszcze bezpłatny pakiet ubezpieczeń zakupów online. To bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie, warto je mieć, szczególnie że jest bezpłatne.

I wreszcie sposób wysłania karty – warto to wiedzieć:

 • karta wirtualna – dostępna od ręki w bankowości elektronicznej,
 • kara biometryczna – wysyłana kurierem (trzeba wskazać adres pod którym się faktycznie przebywa aby móc ja odebrać).
 • karty tradycyjne, z logo Poczty Polskiej i Caritas, są wysłane pocztą na adres do korespondencji.

Teraz trzeba tylko decydować, która z kart daje Ci najwięcej 😊

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x