Dobra karta do konta – co to znaczy?

Dobra karta do konta

Dobra karta debetowa – czy mamy wyobrażenie takiej? Czego oczekujemy od standardowego narzędzia do konta osobistego? Najczęściej skupiamy się na tym, aby była darmowa – czy słusznie?

Tak naprawdę, to jaka karta do konta będzie nas satysfakcjonowała, zależy od naszych przyzwyczajeń płatniczych i preferencji. Na pewno dużo rolę odgrywają wszelkie opłaty związane z kartą.

Ile kosztuje dobra karta?

Nie chodzi tylko o opłatę za użytkowanie karty, z tej w większości banków można się dziś zwolnić w zamian za aktywne użytkowanie. Istotne jest też czy karta płatnicza ma opłatę za wydanie (na początku), czy oferuje sieć bezpłatnych bankomatów, a jeżeli tak, to jak szeroką i czy zbieżną z miejscami, które najczęściej odwiedzamy? Jak wysokie są opłaty za transakcje gotówkowe i bezgotówkowe za granicą. Czy Bank pobiera opłaty za przewalutowania? Czy są opłaty za zmianę PINu w bankomacie, za sprawdzenie salda i tak dalej.

Czasem niektóre opłaty w ogóle nas nie interesują. Osoby które korzystają z mobilnej bankowości nie będą sprawdzać salda rachunku czy też zmieniać sobie PINu w bankomacie – mogą to zrobić bezpośrednio i najczęściej bezpłatnie w bankowości elektronicznej. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o najlepszą kartę – dla każdego będzie ona trochę inna.

Atrybuty dobrej karty

A jakie usługi czy funkcjonalności mogą być dołączone do dobrej karty do konta? Tu też ważne jest, aby spełniały nasze indywidualne potrzeby. Jest ich obecnie niemało. Standardem jest funkcja zbliżeniowości na karcie, czyli możliwość płacenia bezstykowego. Następnie usługa cash back, czyli możliwość wypłacania środków podczas zakupów w sklepach czy płatności w punktach usługowych – świetna alternatywa dla wypłat w bankomatach, chociaż ograniczona kwotowo. Np. dla kart Mastercarda do 1000 zł – ale jest to kwota, która często spełni nasze oczekiwania, a może być korzystniejsza ze względu na opłaty pobierane od takiej usługi vs. opłata za wypłaty z bankomatów. Standardowo też możemy dodawać nasze karty do portfeli cyfrowych, takich jak na przykład Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay czy Xiaomi Pay.


Na rynku pojawiają się też inne usługi takie jak moneyback z karty czy programy lojalnościowe. Tu dobrym przykładem jest Program Mastercard Bezcenne Chwile, umożliwiający zbieranie punktów za płatności, które można wymienić na atrakcyjne nagrody. Innym rozwiązaniem są karty wielowalutowe lub karty biometryczne. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne dla osób często podróżujących, drugie, to wysokie bezpieczeństwo.

Dobra karta coraz bardziej indywidualna

Przy usługach dodatkowych też ważne są indywidualne preferencje. Oczywiście program lojalnościowy, który nagradza Klienta za transakcje jest dość uniwersalnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli katalog nagród jest szeroki i pozwala wybrać coś z różnych kategorii, tak jest w Programie Mastercard Bezcenne Chwile w Banku Pocztowym. Jednak jeżeli dla kogoś istotniejsze są kwestie bezpieczeństwa i innowacji technologicznych to będzie poszukiwał np. rozwiązań biometrycznych, co na razie w Banku Pocztowym jest dostępne tylko dla Klienta firmowego.


W idealnym scenariuszu warto zadbać o to, by dobra karta płatnicza i konto bankowe odpowiadało na nasze najczęstsze potrzeby oraz nie generowało dużych opłat i udostępniało funkcjonalności, które przydadzą Ci się w codziennym użytkowaniu.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x