Karta biometryczna. Który bank jako pierwszy w Polsce udostępni ją klientom?

karta biometryczna

Autoryzacja płatności odciskiem palca – brzmi jak pieśń przyszłości? Już nie! Bank Pocztowy już w grudniu udostępni swoim klientom instytucjonalnym kartę biometryczną. Płatności zbliżeniowe staną się bezpieczne, jak nigdy dotąd. Pozwólcie, że przedstawię Wam ten innowacyjny produkt – oto karta biometryczna.

Karta biometryczna – co to takiego?

Bank Pocztowy już od grudnia 2021 r. wprowadzi do swojej oferty kartę biometryczną Mastercard. Zrobi to przy współpracy z firmą Thales, która jest autorem tego innowacyjnego produktu. Jak dotąd żaden inny polski bank nie ma w ofercie karty biometrycznej. Bank Pocztowy jest prekursorem tego rozwiązania w Polsce. Stanie się również jedną z pierwszych instytucji na rynku światowym, która zaoferuje klientom kartę biometryczną.


Karta biometryczna z pozoru wygląda jak konwencjonalna karta płatnicza. Z tą różnicą, że oprócz standardowego mikroprocesora oraz układu płatności zbliżeniowych, zawiera na froncie czujnik. Służy on do odczytu wzorca biometrycznego odcisku palca posiadacza karty. Ponadto w plastik wtopiona jest niewielka dioda LED. Dioda swoim rozbłyśnięciem na zielono, potwierdza pozytywne uwierzytelnienie i realizację transakcji. Tył karty ma już standardowy wygląd. Znajduje się na nim pasek magnetyczny oraz kod CVC2, niezbędny do realizacji płatności internetowych.

Jak aktywować kartę biometryczną Banku Pocztowego

Karta biometryczna będzie wysyłana klientom w specjalnym pudełku zawierającym plastik karty wraz z niewielkim czytnikiem (sleeve device). Czytnik będzie służył do zakodowania odcisku palca. Na pudełku będzie również opisany cały proces aktywacji karty. W pierwszym kroku konieczne będzie zarejestrowanie na karcie odcisku palca. W tym celu posiadacz karty zobowiązany będzie włożyć kartę do czytnika, co spowoduje rozbłyśnięcie diody na czerwono. Następnie, umieści kciuk na znajdującym się na karcie czujniku. Dioda LED powinna wtedy rozbłysnąć na zielono. W momencie kiedy dioda zgaśnie należy zdjąć kciuk z czujnika. Cały proces zapamiętywania odcisku kciuka powinien zostać powtórzony co najmniej pięciokrotnie. Do czujnika powinny być przykładane kolejno różne obszary kciuka (góra, dół, środek).

Prawidłowa rejestracja odcisku kciuka zakończy się pięciokrotnym rozbłyśnięciem zielonej diody. W przypadku braku potwierdzenia poprawnego zapamiętania odcisku palca, konieczne będzie powtórzenie całego procesu. Pozyskany w ten sposób wzorzec biometryczny odcisku palca jest zapisywany tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane te nie są przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności. Pierwsza transakcja kartą, po zakodowaniu wzorca biometrycznego, musi zostać przeprowadzona z kodem PIN, poprzez umieszczenie karty w terminalu POS lub bankomacie. Ta operacja spowoduje aktywację karty i uruchomi możliwości biometrycznego uwierzytelniania transakcji.

Transakcje kartą biometryczną bezpieczne jak nigdy dotąd!

Karta biometryczna Banku Pocztowego zapewni jak dotąd największe bezpieczeństwo dla dokonywania płatności zbliżeniowych. Każda transakcja, niezależnie od kwoty, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. Co ważne, po zapamiętaniu na karcie wzorca biometrycznego odcisku palca, nikt inny poza prawowitym posiadaczem karty nie będzie mógł dokonać płatności. Przed realizacją transakcji w terminalu POS, klient będzie zobowiązany przyłożyć kciuk do czujnika na karcie, w którym dochodzi do odczytu wzorca biometrycznego. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem, zapali się zielona dioda na froncie karty. Będzie to sygnał gotowości do realizacji płatności.

Dzięki pozytywnej weryfikacji klienta poprzez odcisk palca, nie będzie konieczne potwierdzenie transakcji kodem PIN. Możliwość dokonywania transakcji przy użyciu kodu PIN nie będzie jednak wykluczona. Karta biometryczna daje również taką możliwość, np. w przypadku dokonania transakcji stykowej lub specyficznych ustawień terminala POS. Wprowadzenie kodu PIN będzie też wymagane przy wypłacie środków z bankomatu. Dzięki specjalnemu profilowi karty biometrycznej, nie dotyczą jej limity nakazujące wymuszenie potwierdzenia płatności kodem PIN.

Czy karta biometryczna to tylko płatności odciskiem palca?

Zdecydowanie nie. Uwierzytelnienie biometryczne transakcji to niewątpliwie największa wartość dodana karty biometrycznej. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Karta biometryczna zwiększa bezpieczeństwo dokonywania transakcji, jak również ich wygodę. Jest to szczególnie istotne w dobie pandemii, ponieważ pozwala na realizację płatności w pełni bezstykowo. Karta biometryczna poza wymienionymi już profitami, będzie zawierała wszystkie funkcjonalności dostępne dla pozostałych kart Mastercard, znajdujących się w ofercie Banku Pocztowego. Kartą będzie można dokonywać płatności internetowych, jak również dodawać ją do cyfrowych portfeli, takich jak: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Xiaomi Pay.

5 2 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata GB
Małgorzata GB
2 Lata temu

Co za interesujący artykuł..Mam nadzieję, że ta 'pieśn przyszłości’ będzie w mojej torebce.

1
0
Proszę o komentarz.x