Co sztuczna inteligencja AI wie o bankowości?

Sztuczna inteligencja AI

AI, czyli sztuczna inteligencja, to nie tylko ciekawostka technologiczna, ale też najnowszy trend, m.in. w generowaniu treści i komunikacji. To interesujące narzędzie wzbudza tyle samo entuzjazmu, co zaniepokojenia. Postanowiliśmy i my sprawdzić jego możliwości.

Czym jest sztuczna inteligencja AI (ang. Artificial Intelligence)? Najprościej mówiąc, jest to nowoczesna technologia, która wykorzystuje algorytmy oraz sieci neuronowe do analizy i przetwarzania informacji. Dziś chcielibyśmy przetestować czat Bing oparty o technologię AI. Narzędzie to od marca 2023 roku dostępne jest dla każdego użytkownika wyszukiwarki Microsoft Bing.

Poniższy tekst został wygenerowany przez czat Bing AI:

Jakie wyzwania i szanse stoją przed bankowością w kontekście nowoczesnych płatności z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych i biometrycznych?

Bankowość w kontekście nowoczesnych płatności z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych i biometrycznych stwarza zarówno wyzwania, jak i szanse. Niektóre z nich to:

  • Zwiększenie wygody i bezpieczeństwa dla klientów, którzy mogą płacić za pomocą odcisku palca, twarzy lub głosu, bez konieczności pamiętania kodu PIN lub hasła.
  • Zmniejszenie kosztów administracyjnych dla banków, które mogą ograniczyć ryzyko oszustw i kradzieży kart, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na papierowe dokumenty tożsamości.
  • Dostosowanie się do zmieniającego się krajobrazu płatności, w którym pojawiają się nowe technologie, takie jak płatności w czasie rzeczywistym, pożyczki na punkcie sprzedaży czy rozwiązania typu kup teraz, zapłać później.
  • Modernizacja infrastruktury i systemów płatniczych, aby zapewnić szybką, niezawodną i elastyczną obsługę transakcji z wykorzystaniem danych biometrycznych.
  • Zmniejszenie kosztów administracyjnych dla banków, które mogą ograniczyć ryzyko oszustw i kradzieży kart, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na papierowe dokumenty tożsamości.
  • Zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi prywatności i ochrony danych, takimi jak RODO czy PSD2, które wymagają od banków i dostawców usług płatniczych odpowiedniego przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych klientów.

Jakie są zalety płatności biometrycznych?

Płatności biometryczne mają wiele zalet, takich jak:

  • Szybkość i łatwość – nie trzeba pamiętać ani wprowadzać kodu PIN lub hasła, wystarczy dotknąć czytnika linii papilarnych lub skierować twarz lub głos do kamery lub mikrofonu.
  • Bezlimitowość i uniwersalność – nie ma ograniczeń kwotowych dla płatności zbliżeniowych, a karta płatnicza z funkcją biometrii działa z istniejącymi terminalami płatniczymi.
  • Bezpieczeństwo i prywatność – dane biometryczne są przechowywane tylko na karcie i nigdy nie opuszczają jej, co zapobiega kradzieży tożsamości lub nadużyciom. Ponadto płatności biometryczne są zgodne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa i ochrony danych.

Jak działa karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych?

Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych jest specjalnym rodzajem karty EMV, która ma wbudowany sensor biometryczny. Aby użyć takiej karty, należy najpierw zarejestrować swój odcisk palca na karcie, używając specjalnej nakładki lub tabletu w oddziale banku. Następnie można płacić za pomocą karty, przykładając palec do sensora i zbliżając lub wkładając kartę do terminala płatniczego. Karta porównuje odcisk palca z danymi referencyjnymi przechowywanymi w chipie karty i autoryzuje płatność, jeśli są one zgodne. Dane biometryczne nigdy nie opuszczają karty i nie są przesyłane ani przechowywane przez bank lub dostawcę usług płatniczych.

Jak mogę uzyskać kartę płatniczą z funkcją biometrii?

Aby uzyskać kartę płatniczą z funkcją biometrii, musisz być klientem banku, który oferuje taką usługę. W Polsce pierwszym bankiem, który wprowadził kartę płatniczą z czytnikiem linii papilarnych, jest Bank Pocztowy. Karta jest dostępna w limitowanej edycji dla klientów korporacyjnych od grudnia 2021 roku i dla małych i średnich przedsiębiorstw od stycznia 2022 roku. Aby zamówić kartę, należy skontaktować się z bankiem i podpisać umowę o świadczenie usługi biometrycznej. Następnie należy zarejestrować swój odcisk palca na karcie, używając specjalnej nakładki lub tabletu w oddziale banku. Po zakończeniu procesu rejestracji można korzystać z karty do płatności biometrycznych.

Czy płatności biometryczne są powszechnie akceptowane?

Płatności biometryczne są coraz bardziej popularne i akceptowane na całym świecie. Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych jest zgodna ze standardem EMV i działa z istniejącymi terminalami płatniczymi, zarówno w trybie kontaktowym, jak i bezkontaktowym. Nie wymaga ona żadnej aktualizacji lub zmiany oprogramowania terminala, ponieważ weryfikacja biometryczna odbywa się na karcie, a nie na terminalu. Dlatego karta płatnicza z funkcją biometrii może być używana do płacenia w dowolnym miejscu, gdzie akceptowane są karty EMV.”

Co AI wie o bankowości?

Jak widać Bing AI poradziło sobie całkiem dobrze z odpowiedziami na nasze pytania 😊

Ale czat, zasilany cyklicznie wiedzą nie wie jednak wszystkiego i nie jest nieomylny. Nie obyło się bez potknięć i braków. Karta biometryczna Banku Pocztowego dla firm nie jest oferowana w edycjach limitowanych, a w sprzedaży ciągłej. Zabrakło natomiast informacji, że Bank Pocztowy od sierpnia 2022 r. oferuje w edycjach limitowanych karty biometryczne dla Klientów detalicznych. Kolejna taka edycja jest planowana w tym roku. Śledźcie tę stronę www, aby wiedzieć, kiedy skorzystać z najnowocześniejszego produktu płatniczego.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x