Nasza karta biometryczna zwycięzcą konkursu Cashless Pay 2021

Karta biometryczna Banku Pocztowego

Od 20 grudnia 2021 roku Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce i jeden z pierwszych w Europie oferuje swoim klientom instytucjonalnym kartę biometryczną. Od stycznia 2022 r. oferta została udostępniona również klientom segmentu mikroprzedsiębiorstw. Unikatowa nie tylko pod względem technologii bezpiecznych płatności autoryzowanych odciskiem palca. Karta ujmuje także swoim wyglądem, co znalazło swoje potwierdzenie m.in. w wynikach konkursu Cashless Pay 2021.

W konkursie Cashless Pay 2021 na najciekawsze rozwiązanie płatnicze, jakie zadebiutowało na polskim rynku w 2021 roku, karta biometryczna Banku Pocztowego zajęła 1. miejsce w kategorii Najciekawsza Karta Płatnicza oraz 2. miejsce w kategorii Najciekawsze Rozwiązanie Płatnicze. Tak zdecydowali internauci, którzy wybierali najbardziej interesującą kartę spośród 11 zgłoszonych do konkursu.

Najciekawsza – co wyróżnia kartę biometryczną?

Z pozoru zwyczajna karta płatnicza. Jednak już na pierwszy rzut oka wyróżnia się eleganckim czarno złotym wyglądem. Karta biometryczna posiada też niestandardowe elementy, które zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo dokonywanych płatności. Mianowicie, zlokalizowany na froncie karty czujnik służący do odczytu wzorca biometrycznego odcisku palca posiadacza karty. Dodatkowo w plastik karty wtopiona została dioda LED. Dioda potwierdza pozytywne uwierzytelnienie i gotowość do realizacji transakcji – wówczas świeci się na zielono.

Ze standardowych elementów charakterystycznych dla kart płatniczych, karta biometryczna posiada mikroprocesor, układ płatności zbliżeniowych oraz na rewersie pasek magnetyczny i kod CVC2 niezbędny do realizacji płatności internetowych.

Karta biometryczna wysyłana jest klientom nie w kopercie, ale w specjalnym, eleganckim czarnym pudełku. W nim oprócz karty znajduje się niewielki czytnik (sleeve device) do zakodowania odcisku palca. O tym, jak aktywować kartę jej posiadacz dowie się z instrukcji znajdującej się na wewnętrznej stronie wieka pudełka. Więcej informacji o aktywacji karty biometrycznej znajdziecie w tym artykule.

Ciekawe rozwiązanie płatnicze – na czym ono polega?

Każda płatność kartą, niezależnie na jaką kwotę, wymaga uwierzytelnienia biometrycznego (wyjątek stanowią operacje w bankomacie, które wymagają wprowadzenia PINu). Co to oznacza? Na pewno to, że karta biometryczna staje się jeszcze bardziej osobista i bezpieczna, ponieważ płacić nią może tylko jej posiadacz.

Posiadacz karty zapamiętuje na karcie wzorzec biometryczny odcisku palca. Przed płatnością np. w sklepie, wystarczy przyłożyć kciuk do czujnika znajdującego się na karcie. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda na froncie karty. Wówczas będzie można dokonać płatności (bez konieczności autoryzacji kodem PIN – chociaż karta też daje taką możliwość zatwierdzania operacji).

Co sądzą o karcie biometrycznej jej użytkownicy?

Powszechnie uważa się karty biometryczne za jedne z najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań płatniczych. Wiele osób, szczególnie w czasach zwiększonej cyberprzestępczości, ceni sobie ponad wszystko bezpieczne rozwiązania. Autoryzacja odciskiem palca posiadacza karty eliminuje ryzyko użycia karty przez osoby niepowołane, np. w przypadku zgubienia karty. Standardowe karty z funkcją płatności zbliżeniowych mogą zostać użyte przez osoby trzecie, które mają możliwość wielokrotnego dokonania płatności (kradzieży) do 100 zł bez podania PINu. Karta biometryczna eliminuje takie ryzyko. Wymaga bowiem autoryzacji biometrycznej przy każdej transakcji zbliżeniowej, niezależnie czy będzie to 5 czy 500 zł. Opisany sposób uwierzytelnienia transakcji jest też szczególnie istotny w czasach pandemicznych. Pozwala na całkowicie bezdotykowe dokonanie płatności (bez konieczności dotykania terminala).

O tym czy karta biometryczna jest praktyczna i przyjazna w użytkowaniu, warto przekonać się samemu, ale także przeczytać recenzje posiadaczy karty biometrycznej.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x