Pierwszy test karty biometrycznej

karta biometryczna Bank Pocztowy

Jak już wiecie, w grudniu zeszłego roku, Bank Pocztowy jako pierwszy bank w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadził do swojej oferty płatniczą kartę biometryczną. Przeprowadźmy test karty biometrycznej, by sprawdzić jak działa, w porównaniu do tradycyjnej karty.

Karta biometryczna – czym się różni od standardowej karty?

O cechach karty biometrycznej pisałam już w poprzednim artykule. Przypomnę jedynie, że głównym jej wyróżnikiem, jest czujnik do odczytu wzorca biometrycznego odcisku kciuka. Jest on umieszczony na froncie karty. Dzięki przyłożeniu kciuka do czujnika, uwierzytelniamy transakcje realizowane kartą biometryczną. Nasz wzorzec biometryczny odcisku palca jest równoznaczny z kodem PIN, który otrzymujemy w formie papierowej z Banku.

Karta biometryczna a transakcje zbliżeniowe

Codziennie wykonujemy co najmniej kilka płatności kartą w sklepach. Są to głównie transakcje zbliżeniowe na niskie kwoty. W przypadku standardowych kart płatniczych wystarczy zbliżyć kartę do czytnika terminala i transakcja dochodzi do skutku. Dotyczy to wszystkich transakcji do kwoty 100 złotych. Jest to limit kwotowy dla pojedynczej transakcji możliwej do dokonania bez kodu PIN. Mogą zdarzyć się jednak przypadki, w których transakcje również na niższe kwoty będą wymagały wprowadzenia kodu PIN. Są to już indywidualne ustawienia Banku związane z wymogami bezpieczeństwa.

W zdecydowanej większości przypadków transakcje zbliżeniowe na niskie kwoty nie są jednak uwierzytelnianie. Oznacza to, że w sytuacji gdy nasza karta zostanie skradziona lub ją zgubimy, osoba która wejdzie w jej posiadanie, będzie mogła zrealizować minimum kilka transakcji do kwoty 100 złotych każda. Nie wszyscy użytkownicy kart płatniczych czują się bezpiecznie z tak wysokim limitem dla transakcji zbliżeniowych.

Co na to karta biometryczna?

W przypadku karty biometrycznej taka sytuacja nie będzie miała nigdy miejsca. Każda transakcja zbliżeniowa, niezależnie od kwoty wymaga uwierzytelnienia biometrycznego. Oznacza to, że za każdym razem, kiedy przykładamy kartę do terminala, musimy jednocześnie trzymać nasz kciuk na czujniku znajdującym się na karcie.

Czy płatność z użyciem czujnika biometrycznego jest wygodna?

Czujnik do odczytu wzorca biometrycznego odcisku palca jest umieszczony w takim miejscu, że przyłożenie do niego kciuka odbywa się w naturalny sposób. Jest on w tej części karty, za który trzymamy plastik przy zbliżaniu karty do terminala. Nie ogranicza to w żaden sposób naszych ruchów, ani nie powoduje dyskomfortu. Odczyt naszego odcisku palca jest do tego bardzo precyzyjny. Nawet jak nie przyłożymy kciuka dokładnie tak samo za każdym razem, to wzorzec biometryczny zostanie prawidłowo rozpoznany. Test karty biometrycznej zaliczony – płatność kartą biometryczną jest wygodna i bezpieczna.

Czy kod PIN do karty biometrycznej jest potrzebny?

Będzie on niezbędny przy pierwszym użyciu karty. Dzięki pierwszej transakcji z PIN-em, zarówno sama karta, jak i uwierzytelnienie biometryczne zostanie aktywowane. A co z kolejnymi płatnościami? Czy kod PIN będzie w ogóle potrzebny?

Jeden problem z głowy – nie muszę pamiętać PIN-u przy płaceniu

Jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe, które stanowią zdecydowaną większość transakcji realizowanych kartami płatniczymi – nie. Wszystkie płatności za zakupy realizowane w terminalach będą wymagały przyłożenia kciuka do czujnika i tym samym uwierzytelnienia biometrycznego. Dotyczy to zarówno płatności zbliżeniowych, jak i stykowych. Dla wszystkich osób, które mają problem z zapamiętaniem kodu PIN jest to więc rozwiązanie bezprecedensowe – super wygodne i bezpieczne. Zdejmuje duży problem z głowy i jednocześnie nie zachęca do stosowania niebezpiecznych praktyk.

Jedną z nich jest zapisywanie kodu PIN na kartkach, które później trzymamy w portfelu lub mamy przypięte bezpośrednio do karty. Każdy kto wszedłby w posiadanie naszego portfela, bez skrupułów miałby wtedy możliwość dokonania płatności kartą do limitu ustalonego przez bank. Dzięki karcie biometrycznej nie musimy obawiać się takiego ryzyka. Nasze transakcje są zabezpieczone, dzięki zapamiętanemu na karcie wzorcowi biometrycznemu naszego odcisku palca.

Ale bez podania PIN-u nie wypłacę/wpłacę gotówki

Płatności dokonywane kartą biometryczną to jednak nie tylko transakcje bezgotówkowe. Pozostają jeszcze wypłaty gotówki z bankomatów i terminali oraz wpłaty środków we wpłatomatach. W przypadku tych wszystkich transakcji wprowadzenie kodu PIN będzie cały czas wymagane. Sytuacja taka może się również zdarzyć, w momencie gdy uwierzytelnienie biometryczne się nie powiedzie. Wtedy niezależnie od tego czy transakcja będzie gotówkowa, czy bezgotówkowa, będziemy proszeni o wprowadzenie kodu PIN.

Jakie zalety ma karta biometryczna?

Test karty biometrycznej dobiega końca. Jakie wnioski? Karta biometryczna umożliwia nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych. To jest bezsprzeczne! Główną z tych zalet jest niewątpliwie bezpieczeństwo. Uwierzytelnienie biometryczne gwarantuje, że nikt inny poza nami, nie będzie w stanie dokonać kartą płatności. Autoryzacja transakcji kartowej poprzez przyłożenie kciuka do czujnika na karcie jest wygodna, a także wybacza sytuacje, w których zapominamy kodu PIN. Daje również poczucie prywatności i umożliwia przeprowadzenie transakcji przy zachowaniu dystansu społecznego. To jednak nie wszystkie zalety. Już wkrótce poddam kartę biometryczną kolejnym testom i opiszę je w artykule.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x