Karta biometryczna dla Klientów detalicznych!

Karta biometryczna dla Klientów indywidualnych

Karta biometryczna dla firm w ofercie Banku Pocztowego pojawiła się w grudniu 2021 r. Teraz czas na kolejny krok cyfrowego bezpieczeństwa od Banku Pocztowego. Karta biometryczna dla Klientów detalicznych jest ofercie limitowanej od 10 sierpnia 2022 r.

O karcie biometrycznej na tym blogu pojawiło się już kilka artykułów i wiele informacji. Ponieważ dotychczas nie był to produkt dla Klientów indywidualnych, być może nie śledziliście ich dokładnie. Postaram się przybliżyć to świetne, ale unikatowe rozwiązanie płatnicze.

Jak wygląda karta biometryczna

Karta biometryczna na pierwszy rzut oka wygląda jak standardowa karta. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widzimy, że oprócz mikroprocesora i tzw. antenki do płatności zbliżeniowych, zawiera na froncie prostokąt – czujnik. Służy on do odczytu naszego odcisku palca. Ponadto w plastiku zobaczymy niewielką diodę LED. Dioda rozbłyskująca na zielono, potwierdza pozytywne uwierzytelnienie i realizację transakcji. Tył karty niczym nie zaskakuje. Znajdziemy tam pasek magnetyczny i kod CVC2, niezbędny do płatności w internecie.

Jak aktywować kartę biometryczną

Nieaktywną kartę otrzymujemy kurierem w eleganckim pudełku z instrukcją oraz niewielkim czytnikiem (sleeve device). Pierwszą czynnością powinno być zarejestrowanie na karcie wzorców biometrycznych dwóch naszych palców. Tak dwóch – to zmiana w stosunku do kart firmowych, wprowadzona dla wygody Klientów. Kartę trzeba włożyć do czytnika, dioda rozbłyśnie na czerwono. Umieszczamy kciuk na znajdującym się na karcie czujniku. Dioda LED powinna rozbłysnąć na zielono, po jej zgaśnięciu zdejmujemy kciuk z czujnika.

Powtarzamy tą czynność co najmniej pięciokrotnie przykładając do czujnika kolejno różne obszary kciuka (góra, dół, środek). O tym, że zarejestrowaliśmy odcisk palca prawidłowo poinformuje nas dioda pięciokrotnym rozbłyśnięciem na zielono. Dla drugiego palca należy operacje powtórzyć. W przypadku braku potwierdzenia poprawnego zapamiętania odcisku palca, konieczne będzie powtórzenie całego procesu.

Następnie należy się zalogować do bankowości elektronicznej, aktywować kartę i nadać sobie PIN. Pierwszej transakcji kartą biometryczną, musimy dokonać z kodem PIN, poprzez umieszczenie karty w terminalu POS lub bankomacie. Ta operacja uruchomi możliwość dalszego biometrycznego uwierzytelniania transakcji.

Jak płacić kartą biometryczną

Po aktywacji każda transakcja, niezależnie od kwoty, wymaga uwierzytelnienia biometrycznego. To oznacza, że nikt inny poza prawowitym posiadaczem karty nie będzie mógł dokonać płatności (oczywiście o ile nie poznał numeru PIN). Przed każdą realizacją transakcji w terminalu POS, musimy przyłożyć zarejestrowany palec do czujnika na karcie. Odcisk zgodny to sygnał do realizacji płatności – zapali się zielona dioda na karcie. Nie będzie konieczne potwierdzenie transakcji kodem PIN. To nie znaczy , że dokonywanie transakcji przy użyciu kodu PIN będzie wykluczone. Karta biometryczna daje również taką możliwość, np. w przypadku dokonania transakcji stykowej lub specyficznych ustawień terminala POS, będzie to też konieczne przy wypłacie środków z bankomatu.

Karta biometryczna oczywiście ma wszystkie standardowe funkcje jak tradycyjna karta. Możemy ją dodać do portfeli cyfrowych (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay). Wówczas działają zabezpieczenia dotyczące naszych urządzeń (smartfon czy zegarek).

Benefity

Karta pozwala wypłacić gotówkę z każdego bankomatu na świecie bez opłat.
Aby nasza karta biometryczna dawała nam więcej powinniśmy:

  • zarejestrować kartę do ubezpieczenia zakupów on-line – na stronie https://bezcennechwile.mastercard.pl/ubezpieczeniezakupow,
  • przystąpić do Programu Mastercard Bezcenne Chwile – podczas składania wniosku, lup później w bankowości elektronicznej, przez Infolinię lub w placówce.

Ubezpieczenie zakupów w internecie jeszcze dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo karty biometrycznej. Możemy ubezpieczyć się od utraty zakupów w wyniku kradzieży, pożaru, zalania do kwoty 6000 zł (30 dni od zakupu), przedłużyć gwarancję na wszystkie produkty RTV/AGD oraz elektroniczne (np. smartfon) o 1 rok (do kwoty 6000 zł), otrzymać gwarancję najniższej ceny – zwrot równowartości różnicy między kwotą zapłaconą za towar a niższą ceną identycznego produktu w ciągu 30 dni od zakupu do kwoty 2000 zł.
Program Bezcenne Chwile daje nam możliwość korzystania z nagród z katalogu Programu w zamian za punkty otrzymywane za każdą płatność kartą.

Sprzedaż limitowana

Unikalność oferty karty biometrycznej dla Klienta detalicznego podkreśla sprzedaż limitowana, czyli specjalna oferta produktu, który jest rzadki i nie jest dostępny w stałej ofercie. Obecnie Bank Pocztowy uruchomił 1 edycję sprzedaży limitowanej karty biometrycznej, która będzie trwała do wyczerpania puli tego produktu.
Cennik dla 1 edycji karty biometrycznej znajduje się Warunkach sprzedaży limitowanej i nie jest wprowadzony do standardowej Taryfy, obowiązującej dla innych produktów Banku Pocztowego. W pierwszej edycji Bank nie pobierze opłaty za wydanie tej karty, a jej obsługa miesięczna to tylko 9.99 zł
Po wyczerpaniu puli dostępnych kart, sprzedaż produktu zostanie zamknięta. Wnioskowanie o karty biometryczne będzie możliwe w przyszłości, po uruchomieniu przez Bank kolejnej edycji.

Podsumowanie

Karta biometryczna to unikalna, jedyna na polskim rynku karta o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa – nikt poza posiadaczem nie może z niej skorzystać bo transakcje niezależnie od kwoty wymagają odcisku palca lub (alternatywnie) PINu. Dodatkowo wyposażona w bezpłatny pakiet ubezpieczeń transakcji zrealizowanych online. Oferuje Program Bezcenne Chwile, który umożliwia zbieranie punktów za każdą płatność i wymianę ich na atrakcyjne nagrody. Umożliwia wszelkie płatności internetowe i stacjonarne, ma wszystkie funkcje karty standardowej. Umożliwia wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie – za 0 zł

Dla kogo Karta biometryczna?

Dla każdego! Można taką kartę wykorzystywać nie tylko wtedy kiedy jesteśmy bardzo wyczuleni na zabezpieczenie swoich środków, chcemy być wyjątkowi lub kochamy nowinki technologiczne. Również wtedy kiedy nie chcemy lub nie możemy mieć portfela cyfrowego lub często rozładowuje nam się telefon, także kiedy często zapominamy PIN do karty.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x