Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

BIK

Zostałeś kiedyś poinformowany, że w przypadku braku uregulowania zobowiązania w terminie niekorzystna informacja trafi do BIK? Zastanawiasz się, o co w tym tak naprawdę chodzi? Pozwólcie, że wyjaśnię czym jest i jak działa Biuro Informacji Kredytowej.

Rejestr BIK to to największy w naszym kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach dotyczący ich historii kredytowej. Posiada w swojej bazie informacje o tym, w jaki sposób klienci zarówno Banków, jak i szeroko pojętego sektora firm pożyczkowych, regulują swoje zobowiązania. Jeżeli chcesz uniknąć kłopotów z odmową uzyskania kredytu lub pożyczki, dowiedz się jak działa ten rejestr.

Co trafia do BIK?

Kiedy potrzebujesz wsparcia finansowego na swoje życiowe plany. Np. chciałbyś kupić wymarzone mieszkanie lub wyjechać w podróż dookoła świata. Często zwracasz się do Banku lub innej instytucji z wnioskiem o kredyt. Niestety, czasami może spotkać Cię odmowa. Dlaczego? Kredytodawca ocenia nie tylko Twoją zdolność kredytową, czyli bieżącą zdolność do spłaty zobowiązań. Bierze także pod uwagę Twoją dotychczasową historię spłat zobowiązań. I tu właśnie olbrzymie znaczenie ma rejestr Biura Informacji Kredytowej. Trafiają do niego bowiem wszystkie informacje odnośnie kredytów zaciąganych w bankach, SKOK i największych firmach pożyczkowych. Każda nieterminowa wpłata jest w nim odnotowywana i może mieć wpływ na możliwość zaciągania kredytów w przyszłości.

Czy BIK to tylko rejestr dłużników?

Czy to, że spóźniłeś się z wpłatą raty kredytu przekreśla Twoje szanse na uzyskanie nowego? Nie zawsze. Powszechnym jest przekonanie o rejestr BIK, że trafiają do niego tylko nierzetelni klienci. Nic bardziej mylnego! Jeżeli zaciągnąłeś w swoim życiu jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe, Biuro Informacji Kredytowej dysponuje również informacjami o Tobie. Dzieje się tak, gdyż BIK gromadzi zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Wpisy pozytywne, czyli te o spłacanych terminowo zobowiązaniach, tworzą pozytywną historię kredytową. Ułatwiają instytucjom finansowym podjęcie decyzji w sprawie przyznania kredytu. Przeciwieństwem ich są informacje negatywne, świadczące o niespłacaniu bądź o nieterminowym regulowaniu zobowiązań. Te mogą skutecznie zablokować Twoje plany w kwestii uzyskania finansowania z Banku.

Warto podkreślić, że Biuro Informacji Kredytowej nie decyduje o przyznawaniu kredytów. Instytucje finansowe na podstawie różnych danych w tym, tych z rejestru, podejmują decyzję kredytową indywidualnie w stosunku do każdego klienta. Dla kredytodawcy będzie ważne więc to, czy spóźnienie w spłacie było incydentem, czy występowało tylko na jednym produkcie, czy dotyczyło wielu innych lub czy istnieją zapisy o niespłaconych zobowiązaniach, w tym np. o egzekucjach komorniczych.

Czy dane o Twoich zobowiązaniach zostaną w BIK na zawsze?

Prawo bankowe ściśle określa możliwości usunięcia danych z BIK. Dane dotyczące klientów, którzy nie uregulowali zobowiązań lub dopuścili się zwłoki w zapłacie którejkolwiek z rat trwającej powyżej 60 dni lub upłynął 30-dniowy termin od momentu poinformowania klienta przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody, mogą być przetwarzane w BIK przez 5 lat. Po upływie tego czasu można wystąpić z wnioskiem do swojego kredytodawcy, by usunął dane kredytobiorcy z BIK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kredytodawca ma prawo odrzucić takie żądanie, bo banki oraz inne instytucje finansowe mają prawo przechowywać dane w BIK dla celów stosowania metod statystycznych przez okres 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania.

W przypadku kredytów spłacanych terminowo BIK przetwarza dane do czasu zamknięcia kredytu. W przypadku, gdy klient wyraził zgodę, jego dane mogą być nadal przechowywane. Jest to korzystne w przypadku pozytywnej historii, jeśli kredytobiorcy zależy na tym, by łatwiej uzyskać kolejny kredyt w przyszłości. Jak podaje BIK na swojej stronie internetowej: Ponad 90% danych zgromadzonych w BIK, to dane pozytywne. Jeśli chcesz zatem polepszyć swoją historię kredytową, zadbaj o terminowe spłaty od dzisiaj tak, by BIK mógł zacząć odnotowywać pozytywną historię spłat!

Jak sprawdzić jakie informacje przechowuje o nie BIK?

Przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej proponuje możliwość przygotowania specjalnych raportów, dzięki którym można przeanalizować przechowywane tam dane. Warto też pamiętać o tym, że jesteśmy uprawnieni do tego, by co sześć miesięcy, po złożeniu wymaganego wniosku, otrzymać Informację Ustawową z BIK, za darmo. Znaleźć tam można między innymi, swoje dane osobowe oraz posiadane zobowiązania, dzięki czemu można sprawdzić własną historię kredytową, a przede wszystkim, zareagować w przypadku, gdy ktoś wyłudził na nasze konto kredyt. BIK jest zatem również przydatnym narzędziem do śledzenia swoich zobowiązań i przeciwdziałaniu np. przestępstwom wyłudzenia i kradzieży tożsamości.

5 1 głosować
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Beata
Beata
2 Lata temu

Bardzo jasno i zrozumiale opisana informacja , z konkretnymi danymi , myśle ,że pomocny artykuł .

Bank Pocztowy
Admin
Bank Pocztowy
2 Lata temu
Odpowiedz  Beata

Dziękujemy za opinię 🙂

2
0
Proszę o komentarz.x