Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

dziedziczenie długów

Jesteś spadkobiercą osoby, która pozostawiła długi, bądź nie zdążyła uregulować do końca swoich zobowiązań? Dowiedz się, co zrobić w przypadku odziedziczenia długów wynikających np. z umowy kredytowej.


Długi można odziedziczyć, tak samo jak majątek po zmarłej osobie. To, czy tak się stanie, zależy od podjętych przez spadkobierców decyzji, w okresie po śmierci spadkodawcy. Jeśli nie wiesz, jakie kroki powinieneś podjąć i ile masz czasu na decyzję, przeczytaj ten artykuł.

Spadek a dziedziczenie długów

Spadek często kojarzy się z nagłym przypływem gotówki, odziedziczonym mieszkaniem, samochodem czy domem. Niestety, nie zawsze jest to los wygrany na loterii. Zgodnie z przepisami prawa, wraz z dobrami materialnymi i innymi przywilejami, można odziedziczyć również długi.

Spadkobiercą można zostać na różne sposoby. Po pierwsze na podstawie testamentu, czyli rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Następnie na podstawie tzw. dziedziczenia ustawowego, wynikającego z przepisów prawa. Dzieje się tak w przypadku, kiedy zmarły nie sporządził testamentu lub testament jest nieważny. Lub kiedy osoby wskazane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami.

Dziedziczenie długów – co warto wiedzieć

Kodeks Cywilny zawiera definicję dziedziczenia oraz określa sposoby dziedziczenia. Spadkobiercami mogą zostać osoby wskazane w testamencie, które uzyskują w ten sposób prawo do całego spadku lub jego części. W przypadku braku testamentu, na mocy przepisów prawa, majątek zmarłego (w tym również długi) mogą odziedziczyć jego krewni. Prawo do spadku w pierwszej kolejności mają małżonek zmarłego oraz jego dzieci. W przypadku ich braku, kolejno dziedziczą: wnuki, rodzice, rodzeństwo i tzw. zstępni rodzeństwa czyli np. siostrzeńcy lub bratankowie. Majątek może przejść również na gminę lub Skarb Państwa. Jeśli spadkobiercami są osoby małoletnie, do momentu uzyskania przez nie zdolności do czynności prawnych, są one reprezentowane przez tzw. przedstawicieli ustawowych czyli np. rodziców.

Czy dziedziczenie długów jest nieuniknione?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojej decyzji w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Co kluczowe w tej sytuacji: nie można wybrać, jakie składniki majątku zostaną odziedziczone, a jakie nie. Nie można np. odziedziczyć mieszkania, nie spłacając zaciągniętego na jego wyposażenie kredytu. Decyzja ta więc dotyczy przyjęcia lub odrzucenia spadku w całości. Każdy ze spadkobierców może podjąć tę decyzję indywidualnie. Jest na to sześć miesięcy od momentu otrzymania wiadomości o otwarciu spadku, lecz nie więcej niż w rok od śmierci spadkodawcy.

Nie można również odrzucić spadku „na rzecz” konkretnej osoby. Odrzucony spadek lub jego część wraca do ogólnej puli majątku po zmarłym. Następnie podlega dalszemu dziedziczeniu zgodnie z zapisami testamentu lub przepisami prawa. Brak oświadczenia o odrzuceniu spadku dokonanego przed Sądem lub notariuszem w określonym czasie skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi do wysokości odziedziczonego majątku.

Co zrobić jeśli odziedziczyłeś długi

Jeśli nie odrzuciłeś spadku w określonym przepisami czasie i tym samym odziedziczyłeś długi m.in. z tytułu nie spłaconego kredytu, przede wszystkim upewnij się, że Bank został powiadomiony o zgonie swojego klienta. Jeśli posiadasz akt zgonu, pozostaw poświadczoną przez pracownika Banku kopię w najbliższym oddziale. Możesz też przesłać odpis tego aktu bezpośrednio do Centrali Banku. Jeżeli posiadasz notarialne bądź sądowe poświadczenie nabycia spadku, prześlij je niezwłocznie. W ten sposób możesz nie tylko przyspieszyć procedurę, ale także Bank będzie miał podstawę, aby podjąć rozmowy np. w sprawie restrukturyzacji długu. Jeżeli nie masz takiego potwierdzenia z uwagi na toczące się postępowanie spadkowe, skontaktuj się z Bankiem pisemnie lub poprzez Infolinię w celu uzyskania dalszych informacji. Pamiętaj jednak, iż Bank związany jest tajemnicą bankową, aż do momentu bezspornego ustalenia osób uprawnionych do spadku i w tym zakresie wiążą go terminy ustawowe.

5 2 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
iwona
iwona
2 Lata temu

Super poproszę o więcej …….

Bank Pocztowy
Admin
Bank Pocztowy
2 Lata temu
Odpowiedz  iwona

Dziękujemy, zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów.

2
0
Proszę o komentarz.x