Warto mieć kartę płatniczą w każdym wieku?

Karta płatnicza to oszczędność czasu i pieniędzy

Karta płatnicza – czym tak naprawdę jest i czy może być przydatna dla użytkownika w każdym wieku?

Karta płatnicza, znana też jako karta debetowa to narzędzie, i jak wszystkie narzędzia nie jest niezbędna, ale bardzo przydatna. Jeżeli porównamy ją do młotka, to faktycznie równie dobrze można przybić gwóźdź kamieniem. W tym przypadku kamień jest metaforą dla gotówki. Można nią zapłacić, ale jest zdecydowanie mniej wygodna niż płatność z wykorzystaniem karty płatniczej.

Od kiedy znana jest karta płatnicza?

Karta płatnicza funkcjonuje w sposób bardziej rozpowszechniony w świecie finansów od końca lat 50-tych XX wieku, nie jest więc wynalazkiem bardzo nowym.

W Polsce pierwsze karty płatnicze pojawiły się jako egzotyczny element skierowany do cudzoziemców, w końcówce lat 60-tych, a możliwości płatności nimi były bardzo ograniczone. Prawdziwy rozwój kart płatniczych dla Polaków nastąpił dopiero po 1989 roku.

Dziś karta płatnicza to najbardziej standardowe narzędzie do korzystania z konta osobistego. Powstał cały wachlarz kart płatniczych dla osób fizycznych czy firm. Dzielone ze względu na sposób rozliczania transakcji to karty płatnicze debetowe, obciążeniowe oraz kredytowe.

Rodzaje kart płatniczych

Te najbardziej rozpowszechnione karty płatnicze dla osób fizycznych to karty kredytowe i karty debetowe. Karty płatnicze kredytowe mogą funkcjonować niezależnie od konta osobistego, jako odrębny rodzaj kredytu, a karty debetowe to te, które działają na zasadzie „pay now”, czyli każda płatność oznacza pobranie środków z konta osobistego w takiej samej wysokości. Nieprawdą jest więc często przytaczany przez zatwardziałych konserwatystów argument, że „jak płacę kartą płatniczą to nie mam kontroli nad wydatkami”. Karta płatnicza nawet lepiej chroni nasze środki, również przed zgubieniem czy kradzieżą, oczywiście przy zachowaniu rozsądku. Mam tu na myśli kategoryczny zakaz przechowywania karty wraz zapisanym numerem PIN, tego nigdy nie należy robić!

Dla kogo karta płatnicza i jak nią płacić

Ponieważ karta płatnicza funkcjonuje na rynku od tak dawna, przestał być barierą wiek jej użytkownika. Z kart płatniczych do kont osobistych korzystają dziś zarówno 13-latkowie, jak i ich dziadkowie.

Oczywiście dla nastolatka klasyczna karta płatnicza w formie plastiku może być lamerska, ale zawsze można ją zdigitalizować i korzystać z płatności mobilnych, takich jak Google Pay lub Apple Pay przy pomocy smartfona czy tabletu, a nawet z Garmin Pay, przy pomocy zegarka.

Dla tradycjonalistów są zwykłe karty płatnicze w formie plastikowego kartonika, a nawet możliwość wyłączenia na takich kartach płatności bezstykowych. W dobie ostatnich pandemicznych wydarzeń, Klienci Seniorzy coraz częściej przekonują się do płatności zbliżeniowych, które oferują karty płatnicze.

Dla osób, w brzydko nazywanym „wieku produkcyjnym”, możliwości korzystania z kart płatniczych są dostosowane do apetytu na nowe technologie. Można płacić tradycyjnie kartą płatniczą w postaci plastiku, zbliżeniowo czy mobilnie – to Klient wybiera.

Te wszystkie rodzaje płatności kartami do swoich kont oferuje Bank Pocztowy:

– młodzi Klienci od 13 roku życia mogą się cieszyć kartą płatniczą wydaną do indywidualnego Konta w Porządku Start,

– osoby dorosłe mogą sprawdzić swój apetyt na nowe technologie z Kontem w Porządku i kartą płatniczą,

– Seniorzy mogą rozwijać swoją wiedzę finansową przy wykorzystaniu karty płatniczej do Konta w Porządku Plus.

Każda z powyższych opcji pozwala na:

– wygodne wypłaty gotówki w bankomatach w dowolnym dniu i godzinie, niezależnie od otwartych placówek,

– płatności kartami w sklepach i punktach usługowych,

– płatności kartami w internecie.

Kartę płatniczą warto mieć, a wygoda nie ma wieku.

W kolejnych artykułach będziemy starali się odpowiedzieć na pytania i wątpliwości jakie mogą się rodzić w związku z kartami. Wychodzimy z założenia, że nawet najbardziej podstawowe informacje warto czasem przypomnieć. Poruszymy m.in. następujące kwestie: jak działają płatności kartą, jakie dane znajdują się na karcie płatniczej i dlaczego, jak korzystać z karty płatniczej w sklepie, w bankomacie, w internecie, jak sprawdzić stan środków na karcie płatniczej, czy da się kartą płatniczą sprawdzić stan konta, jak wyrobić kartę do bankomatu, jak płacić kartą w bezpieczny sposób, jak działa karta debetowa. Bądźcie z nami 😊

 

 

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x