WIRON czy WIBOR – co będzie na Twojej umowie?

Doradca kredytowy wyjaśnia co to jest WIRON

Ostatnio coraz częściej pytacie nas o WIRON. Co to jest i kiedy zacznie obowiązywać. Od kiedy na Waszej umowie kredytowej zamiast WIBOR-u pojawi się WIRON? Co daje aneks do umowy na wypadek wycofania WIBOR-u? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

WIBOR-u chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, szczególnie kredytobiorcom. Nie tylko dlatego, że ostatnio sporo się o nim mówiło. Jego rosnące przez ostatnie dwa lata wartości spędzały sen z powiek osobom, które zaciągnęły kredyty z oprocentowaniem naliczanym w oparciu o ten wskaźnik referencyjny. W tym artykule chcielibyśmy się przyjrzeć jego następcy czyli indeksowi o nazwie WIRON. A dla osób, które chcą poczytać o WIBOR-ze polecamy ten artykuł.

Czym jest WIRON

WIRON (czyli Warsaw Interest Rate Overnight) jest nowym indeksem opracowanym przez GPW Benchmark SA na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych, zawieranych przez banki z innymi bankami,  instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami.

Od grudnia 2022 roku WIRON jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej m.in. nowo udzielanych kredytów. Co ważne, już niebawem będzie jednym z najważniejszych wskaźników referencyjnych decydujących o wysokości oprocentowania kredytów zawieranych w Polsce. Zastąpi on bowiem całkowicie WIBOR.

Różnic między tymi dwoma indeksami jest sporo. Co faktycznie zmiana wskaźnika referencyjnego przyniesie obecnym kredytobiorcom, dowiemy się w praktyce za parę lat. Jednak już śmiało możemy napisać o jednym czynniku, który od razu osoby posiadające kredyt hipoteczny i planujące swoje finanse domowe zauważą. Chodzi o sposób naliczania wskaźnika.

Jak naliczany jest WIBOR, a jak WIRON

Dotychczas oprocentowanie rat kredytowych obliczane było w zależności od wybranego WIBOR-u: 3M lub 6M. W praktyce wysokość raty kredytu mogła ulec zmianie co trzy (3M) lub sześć (6M) miesięcy. Kredytobiorca znał zatem wartość wskaźnika i raty z wyprzedzeniem. WIRON z kolei to wskaźnik jednodniowy. Oznacza to tyle, że kredytobiorca będzie wiedział jaką wysokość raty kredytu ma do uregulowania dopiero w dniu jej spłaty, na podstawie dziennego wskaźnika rynkowego.

Od kiedy będzie obowiązywał WIRON

Tak jak pisaliśmy, WIRON może być już stosowany od grudnia 2022 m.in. w nowych umowach kredytowych. Na stałe jednak ma wejść w życie na początku 2025 roku. Wówczas WIRON zastąpi dotychczas stosowany WIBOR.

Co daje aneks do umowy kredytowej

W 2025 roku WIBOR przestanie być publikowany. W związku z tym niektóre banki, w tym Bank Pocztowy, proponują już swoim Klientom podpisane aneksu do umowy kredytowej. Aneks dotyczy właśnie wskaźników referencyjnych. Aneks ma zabezpieczyć obecnych posiadaczy kredytów opartych o wskaźnik WIBOR przed skutkami tzw. zdarzenia regulacyjnego, czyli m.in. zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźnika WIBOR.

Dzięki aneksowi Bank Pocztowy będzie mógł bez zakłóceń kontynuować ze swoimi Klientami umowy kredytowe. Podpisanie aneksu nie jest obowiązkowe. A dla osób, które się zdecydują aneksować umowę, Bank przygotuje aneks bezpłatnie. Co istotne, podpisanie aneksu nie będzie miało wpływu na sposób naliczania oprocentowania do momentu wystąpienia wspomnianego zdarzenia regulacyjnego. W przypadku gdy to zdarzenie wystąpi, zmieni się sposób ustalania oprocentowania na ten, który opisany jest w klauzuli awaryjnej aneksu. Więcej informacji o aneksie znajdziecie tutaj.

Jeśli chcecie uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, co będzie z Waszym kredytem po zmianie WIBOR-u na WIRON zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x