Jak mądrze wybrać kredyt gotówkowy

Tani Kredyt gotówkowy

Wybór kredytu gotówkowego bywa trudny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać kredyt gotówkowy, który pomoże zrealizować Twoje plany i by nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami.

Oferta kredytów gotówkowych na rynku jest bardzo bogata. Aby dokonać mądrego wyboru, określ na jaki cel i na jaką kwotę chcesz wziąć kredyt. Zastanów się jak długo chciałbyś spłacać kredyt gotówkowy lub jaka wysokość raty byłaby optymalna. Wybierz także kanał, przez który najbardziej komfortowo będzie Ci wnioskować o kredyt i podpisywać umowę kredytową. Zastanów się czy wolisz wziąć kredyt w placówce i tam podpisać umowę kredytową. A może chcesz wziąć kredyt gotówkowy przez internet wypełniając wniosek online lub z pomocą konsultanta w trakcie rozmowy telefonicznej.

Jakie cele pomoże zrealizować kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na cel dowolny, na przykład na remont, nową pralkę, samochód, czy wakacje. Drugą możliwością jest konsolidacja lub refinansowanie zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Porównując oferty kredytów gotówkowych:

  • zbierz z Banków, których oferta Cię interesuje, Formularz Informacyjny,
  • zwróć uwagę na to żeby był on (FI) wystawiony na interesującą Cię kwotę i okres kredytowania, a nie na tzw. przykład reprezentatywny i pamiętaj, że oferta w nim zawarta ma określony termin ważności,
  • zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie nominalne, ale również na całkowity koszt kredytu oraz RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania),
  • przeczytaj dokładnie umowę kredytową. Umowa o kredyt gotówkowy musi być zawarta na piśmie (w formie dopuszczalnej przez Bank) i musi określać m.in. dokładne dane stron umowy, wysokość kredytu i oprocentowania, zasady i terminy spłaty, informację o całkowitym koszcie kredytu, sposobie zabezpieczenia (jeśli jest wymagane), a także musi informować o przysługujących Ci szczególnych uprawnieniach: do przedterminowej spłaty kredytu i prawie do odstąpienia od umowy,
  • zapoznaj się z obecnie obowiązującą ofertą kredytową, warunkami promocji, Taryfą opłat i prowizji oraz Zasadami oprocentowania kredytów,
  • wyjaśniaj wszystkie niejasności z doradcą kredytowym lub konsultantem naszej Infolinii.

Jak sprawdzić koszt kredytu gotówkowego

Każda oferta oraz umowa o kredyt gotówkowy musi zawierać RRSO.  Zobowiązuje do tego banki ustawa o kredycie konsumenckim. Zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu gotówkowego, koniecznie zapoznaj się z RRSO.

Co to jest RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to wskaźnik, dzięki któremu poznasz całkowity koszt każdego kredytu, w tym kredytu gotówkowego. Wskaźnik wyrażony jest jako wartość procentowa całej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wskazuje wszystkie koszty kredytu, jakie poniesiesz: prowizje, odsetki, ubezpieczenia i pozostałe opłaty bankowe. Im wskaźnik RRSO jest niższy, tym oferta będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Na jakie elementy zwrócić uwagę czytając RRSO

RRSO kredytu zawiera dwa istotne parametry: całkowitą kwotę kredytu oraz całkowity koszt kredytu.

  • Całkowita kwota kredytu – jest to suma środków, jaką Bank Ci udostępnia na podstawie umowy kredytowej.
  • Całkowity koszt kredytu – to wszelkie koszty, które zobowiązany jesteś ponieść w związku z umową o kredyt, a w szczególności: odsetki, prowizje oraz koszty usług dodatkowych, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.

RRSO różni się od oprocentowania nominalnego kredytu tym, że uwzględnia nie tylko wysokość kosztów, ale także wartość pieniądza w czasie. Innymi słowy, uwzględnia jak długo możesz dysponować pieniędzmi, które pożyczasz.

Zapoznaj się z aktualną ofertą kredytu gotówkowego.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x
()
x