Karta wirtualna – czy jest przydatna? 

wirtualne zakupy

Karty płatnicze w naszych portfelach to już codzienność. Pandemia przekonała do nich nawet osoby starsze, wcześniej broniące się przed bezgotówkowymi płatnościami. A karta wirtualna? Czy okaże się potrzebnym produktem? Co wnosi nam do przestrzeni finansów codziennych?

Karta wirtualna nie ma swojego fizycznego odpowiednika, istnieje wyłącznie w formie cyfrowych zapisów. To dla wielu osób dość osobliwy produkt finansowy. Nie otrzymuje plastikowej karty, którą może włożyć do portfela. Dane karty Klient ma udostępnione w systemach bankowości elektronicznej i aplikacjach mobilnych, również PIN nadaje sobie sam w bankowości.

I tu mamy pierwszą zaletę – karta jest dla Klienta dostępna natychmiast po jej zamówieniu, nie  ma potrzeby czekać na wysłanie karty i PINu. Można korzystać z karty praktycznie natychmiast.

Jak płacić kartą wirtualną

A jak zapłacić taką kartą? – żaden problem, w internecie płaci się kopiując dane z bankowości do odpowiedniego formularza na stronie sklepu. Choć niewiele osób o tym mówi  podczas internetowych zakupów można też wybrać płatność przez Google Pay czy Apple Pay.

Jeśli chcemy płacić w sklepach i punktach stacjonarnych wystarczy dodać kartę do portfela cyfrowego w smartfonie czy zegarku (np. Apple Pay, Google Pay , Garmin Pay czy Xiaomi Pay).

Dodatkowe korzyści karty wirtualnej

Karty wirtualnej nie da się zgubić, nie zostanie też ukradziona

Dzięki mechanizmom wykorzystywanym przez Apple czy Google, sprzedawca nie otrzyma naszego prawdziwego numeru karty, a jedynie wirtualny numer przypisany dla karty w portfelu płatniczym (tzw. token). To uniemożliwi nieuczciwe posłużenie się danymi naszej karty płatniczej komuś, kto ma dostęp do bazy danych sprzedawcy – to kolejna zaleta – karta jest jeszcze bezpieczniejsza w użytkowaniu.

Limity na karcie wirtualnej możemy ustawiać online

Biorąc to pod uwagę taką kartę możemy przeznaczyć np. tylko do zakupów w internecie, albo do subskrypcji i elastycznie dostosowywać jej limit do potrzeb.

Karta wirtualna jest też najbardziej ekologiczna

Karty z recyklingu czy karty z materiałów biodegradowalnych trzeba wyprodukować i wysłać, to znaczący ślad węglowy. Karta wirtualna nie stwarza tego problemu dla środowiska.

Dodatkowe benefity

Wirtualna karta może też być wyposażona w dodatkowe benefity. Takie oferuje karta wirtualna Banku Pocztowego. Właściciel karty może skorzystać z Programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile oraz pakietu ubezpieczeń, na który składa się :

  • ubezpieczenie od utraty zakupów – w wyniku kradzieży, pożaru, zalania do kwoty 6000 zł, w ciągu 30 dni od zakupu,
  • przedłużona gwarancja – o 1 rok na wszystkie produkty AGD/RTV oraz elektroniczne (np. smartfon), dotyczy produktów do kwoty 6000 zł,
  • gwarancja najniższej ceny – zwrot równowartości różnicy między kwotą zapłaconą za towar a niższą ceną identycznego produktu w ciągu 30 dni od zakupu do kwoty 2000 zł. Minimalna różnica w cenie to 200 zł.

Dodatkowo karta wirtualna Banku Pocztowego oferuje wypłaty ze wszystkich bankomatów bez opłat. Zatem każde urządzenie, które pozwala wypłacić bez fizycznego użycia karty (a już około połowa wszystkich bankomatów w Polsce ma taką funkcjonalność) może posłużyć Klientowi zupełnie bezpłatnie.

Zatem czy nadal warto mieć kartę fizyczną? Tak. Nie wszędzie jeszcze wykonamy transakcję kartą cyfrową, w szczególności przy podróżach zagranicznych warto mieć kartę standardową Pamiętajmy jednak, że karta wirtualna pozwala na dokonanie płatności tuż po złożeniu wniosku, że jest to niezwykle bezpieczna, a zarazem ekologiczna alternatywa dla standardowej karty plastikowej. W połączeniu z dedykowanym pakietem ubezpieczeń oraz programem lojalnościowym stanowi bardzo atrakcyjną ofertę na rynku.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x