Wirtualna karta, wirtualne zakupy – czy to bezpieczne?

wirtualne zakupy

Wirtualny świat, wirtualne pieniądze, wirtualne portfele, wirtualne zakupy – wszystko wokół nas się zmienia i płatności również. Coraz rzadziej sięgamy po standardowy plastik i zastępujemy go kartą cyfrową, bo ekologicznie, bo wygodniej, bo szybciej i łatwiej – a czy bezpieczniej?

Karta, której nie da się ukraść

Karty wirtualne są z nami  już od 2004 roku. Wykorzystujemy je do płatności w internecie oraz płatności mobilnych za pomocą smartfonów, zegarków, a czasem nawet tabletów. Taka karta płatnicza nie ma formy fizycznej i jest tylko cyfrowym zapisem. Dzięki temu nie można jej zgubić, nie można też jej ukraść. To zwiększa bezpieczeństwo jej właściciela i jego środków. Karta jest tylko cyfrowa, ale posiada takie same cechy jak ta tradycyjna tj. 16-cyfrowy numer, datę ważności, kod CVV lub CVC, nazwę wydawcy.

Wirtualne zakupy – jak płacić wirtualnie, ale bezpiecznie?

W okresie przedświątecznym i noworocznym dokonujemy masowo zakupów w internecie, a to oznacza, że potencjalnie wystawiamy się też na większe ryzyko.

Gdy robisz wirtualne zakupy, przede wszystkim sprawdź czy strona sklepu internetowego, na której chcesz zrobić zakupy, wygląda profesjonalnie i czy nie budzi Twoich podejrzeń.  Jeśli to znany nam sklep, sprawdź czy strona nie jest w jakiś sposób zmieniona, a przede wszystkim czy adres sklepu internetowego jest poprawny.  Ponadto zawsze sprawdzamy czy strona jest zabezpieczona tj. czy w adresie ma symbol kłódki przed „https”, na pasku adresu przeglądarki. Witryna z kłódką wskazuje, że korzystasz z zaufanego certyfikatu cyfrowego SSL – czyli, Twoje połączenie jest chronione.

Jeśli strona i sklep nie budzą naszych wątpliwości, wybieramy przy płaceniu opcję „płacę kartą płatniczą”. Wówczas wprowadzamy dane naszej karty wymagane przez sklep. Jakie dane znajdują się na karcie płatniczej?  Twoje imię i nazwisko, numer karty i data ważności, na rewersie zaś kod CVC2 lub CVV. Nigdy, w żadnym wypadku, sklep nie może prosić o podanie PINu. Jeżeli takie żądanie się pojawi należy natychmiast przerwać transakcję i zgłosić nadużycie do organów ścigania. Można też zastrzec kartę w banku, jeśli mamy podejrzenie, że z podanych danych ktoś niepowołany może skorzystać.

Obecnie wiele sklepów daje możliwość zapisania danych karty, tak aby nie wprowadzać jej ponownie przy kolejnych zakupach. To jest zwykle balans miedzy wygodą i bezpieczeństwem. Jeśli decydujemy się na zapisanie danych karty, to tylko w zaufanych sklepach.

Dodatkowe zabezpieczenie wirtualnych płatności

W internecie większość transakcji kartami jest zabezpieczana dodatkowo przez opcję 3D Secure – to forma potwierdzania, że faktycznie naszą kartą posługujemy się my, a nie osoba nieupoważniona. Wymaga to wprowadzenia na stronie odbiorcy kodu, jaki dla danej transakcji wygeneruje nasz bank np. w bankowości internetowej, ale nigdy nie jest to PIN do karty. Zakupy z kartą wirtualną mogą być ubezpieczone

Dodatkowo karty wirtualne Banku Pocztowego oferują pakiet ubezpieczenia zakupów, na który składa się:

  • ubezpieczenie od utraty zakupów w wyniku kradzieży, pożaru czy zalania do kwoty 6000 zł. Opcja ta ubezpiecza towar w ciągu 30 dni od zakupu,
  • przedłużona gwarancja o 1 rok na wszystkie produkty AGD/RTV oraz elektroniczne (np. smartfon). Gwarancja dotyczy produktów do kwoty 6000 zł,
  • gwarancja najniższej ceny. Polega ona na zwrocie równowartości różnicy między kwotą zapłaconą za towar a niższą ceną identycznego produktu. Opcja ta jest dostępna w ciągu 30 dni od zakupu do kwoty 2000 zł. Minimalna różnica w cenie to 200 zł.

To jeszcze zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa przy wirtualnych zakupach 😊

 Czy Polacy doceniają karty wirtualne? Z danych NBP wynika, że w II kwartale 2022 roku było w obiegu około 700 tys. takich kart, co stanowi 1,6% wszystkich kart płatniczych.

Gdzie można otrzymać wirtualną kartę?

Wirtualna karta debetowa – to karta przypisana do konta osobistego (ROR). Oznacza to tyle, że każdy posiadacz konta osobistego w Banku Pocztowym, nawet jeśli ma już kartę do konta, może zamówić kartę wirtualną przez bankowość internetową. Cała procedura zajmuje chwilę, a po otrzymaniu karty można z niej od razu korzystać (karta jest dostępna w bankowości).

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Proszę o komentarz.x